Penwortham Golf Club

Penwortham Golf Club - 1st Tee - Calendar - May 2018


Time Name
Tue 1 May
 07:30 - 08:50   Members Only (Reserved For Members)
 08:58 - 12:18   Ladies - May Stableford Q (Competition)
 12:00 - 14:00   Rotary Club Dinner - Dining Room (Dinner)
 12:34 - 13:54   Members Only (Reserved For Members)
 16:18 - 18:02   Ladies - May Stableford Q (Competition)
Wed 2 May
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:30   David Nix (Member)
 09:46   Neil Cameron (Member)
 10:10   John P Harrison (Member)
 10:26   Ken Beattie (Member)
 10:34   Alan Ross (Member)
 10:42   David Webster (Member)
 10:50   Graham Roberts (Member)
 10:58   Ged Irvine (Member)
 11:06 - 12:26   Ladies Handicap v Ryl Lytham & St Annes (Team)
 12:34 - 13:22   Members Only (Reserved For Members)
 13:30   Ian Laraway (Member)
 13:46   John Beesley (Member)
 13:54   Vera Little (Member)
 14:02   George Littler (Member)
 14:18   Caroline Stephen (Member)
 15:00 - 17:00   Ladies Handicap Teas - Small Lounge
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
Thu 3 May
 07:30 - 08:58   Members Only (Reserved For Members)
 09:00 - 11:50   Gents Over 55's Team of Four (Open Competition)
 12:00 - 12:40   Gents over 55's Team of Four (Open Competition)
 12:50 - 16:00   Gents Over 55's Team of Four (Open Competition)
 16:00 - 20:00   Mr Andy Boyes - Dining Room
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
 18:02   Scott Clarkson (Visitor)
Fri 4 May
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:46   David Green (Member)
 10:02   Liam skiiner (Visitor)
 10:10   Jackie Griffiths (Member)
 10:18   GolfNow Booking (Visitor)
 10:26   Anthony Rose (Member)
 10:34   David Webster (Member)
 10:42   Elizabeth Evans (Member)
 10:50   Barbara Worth (Member)
 10:58   Ruth Burgess (Member)
 11:14   Valarie MacLean (Member)
 11:22   Patricia Green (Member)
 11:46   Roger Little (Member)
 11:54   John Beck (Member)
 12:02   Christopher Evans (Member)
 12:10   John Parkinson (Member)
 12:26   Mike Stones (Member)
 12:34 - 13:54   Members Only (Reserved For Members)
 14:02   Tom Anstiss (Visitor)
 14:10   Peter Bolton (Member)
 14:18   Caroline Stephen (Member)
 14:26   Mark Hughes (Member)
 14:34   Ashley Butterworth (Visitor)
 14:42   Wesley Nuttall (Member)
 15:06 - 15:38   Leyland Trucks GS (Society)
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
Sat 5 May
 07:30 - 07:38   Members Only (Reserved For Members)
 07:46 - 16:42   Gents - Tom Parker Prize QT (Competition)
 16:50 - 20:42   Members Only (Reserved For Members)
Sun 6 May
 07:30 - 08:26   Members Only (Reserved For Members)
 08:34 - 09:30   Juniors - Michael Walker Q (Competition)
 09:00 - 10:00   Carl Vidoretti - Dining Room
 09:38 - 09:54   Members Only (Reserved For Members)
 10:02 - 10:18   Carl Vidoretti GS (Society)
 10:26 - 12:26   Mixed Singles Stableford (Competition)
 12:34 - 13:46   Members Only (Reserved For Members)
 13:00 - 21:00   Mr C Dix Christening - Main Lounge
 13:00 - 21:00   Mr C Dix Christening - Dining Room
 13:54 - 14:18   NLJGA v Lancaster (Team)
 14:58   James Beahan (Member)
 16:34 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
Mon 7 May
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:46   Neil Cameron (Member)
 10:02   Damian Biggs (Visitor)
 10:10   Jackie Griffiths (Member)
 10:26   Ken Beattie (Member)
 10:34   Alan Ross (Member)
 10:42   Graham Roberts (Member)
 10:58   John Shuttleworth (Member)
 11:06   Peter Woodburn (Member)
 11:14   Peter Jolleys (Member)
 11:22   Kate Clarkson (Member)
 11:46   Roger Little (Member)
 11:54   John Parkinson (Member)
 12:02   Christopher Evans (Member)
 12:10   John Beck (Member)
 12:26   John McFarlane (Visitor)
 12:34 - 13:22   Members Only (Reserved For Members)
 13:30   Vera Little (Member)
 13:46   Peter Bolton (Member)
 13:54   James Beahan (Member)
 14:02   Terry Orritt (Member)
 14:26   Kevin Ollerton (Member)
 14:34   Julie Begley (Member)
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
 18:02 - 18:34   Junior Scratch Chuck In (Team)
Tue 8 May
 07:30 - 08:50   Members Only (Reserved For Members)
 08:58 - 12:18   Ladies - May EG Medal QT (Competition)
 12:00 - 14:00   Rotary Club Dinner - Dining Room (Dinner)
 12:26   GolfNow Booking (Visitor)
 12:34 - 13:54   Members Only (Reserved For Members)
 16:18 - 18:02   Ladies - May EG Medal QT (Competition)
Wed 9 May
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:30 - 09:38   Martin Hall (Visitor)
 09:46   Sid Blackburn (Visitor)
 09:54   Neil Cameron (Member)
 10:02   Graham Heaps (Member)
 10:18   Alistair Sheret (Visitor)
 10:26   Ken Beattie (Member)
 10:34   Alan Ross (Member)
 10:42   David Webster (Member)
 10:50   Graham Roberts (Member)
 10:58   Ged Irvine (Member)
 11:06   Michael Peter Heywood (Member)
 11:14   Gary Gaynor (Member)
 11:30   Valarie MacLean (Member)
 11:46   Mark Hughes (Member)
 12:34 - 13:22   Members Only (Reserved For Members)
 13:30   Darren Hopwood (Reserved)
 14:42   Wesley Nuttall (Member)
 14:58 - 15:06   Martin Hall (Visitor)
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
Thu 10 May
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:30 - 18:30   Interviews - Board Room
 09:30   Marc Moorby (Member)
 09:38   Ron Ewing (Member)
 09:46   Michael Laraway (Member)
 10:02   Robert Adams (Member)
 10:10   Jackie Griffiths (Member)
 10:26   Ruth Burgess (Member)
 10:34   Elizabeth Evans (Member)
 10:42   Barbara Worth (Member)
 10:50   Patricia Green (Member)
 10:58   Florence Watkin-Rees (Member)
 11:06   Pauline Spillane (Member)
 11:22   Vera Little (Member)
 11:38   George Littler (Member)
 11:46   Roger Little (Member)
 11:54   John Parkinson (Member)
 12:02   Christopher Evans (Member)
 12:10   John Beck (Member)
 12:34 - 13:22   Members Only (Reserved For Members)
 13:30   Mr D lang (Visitor)
 14:34   James Billington (Member)
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
Fri 11 May
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:30 - 17:30   BAE corporate day (Corporate)
 18:30 - 22:00   BAe Golf Day - Main Lounge
Sat 12 May
 07:30 - 07:40   Members Only (Reserved For Members)
 07:50 - 16:50   Gents - Guild Qualifier 4BBB NQ (Competition)
 17:00 - 20:58   Members Only (Reserved For Members)
Sun 13 May
 07:30 - 08:26   Members Only (Reserved For Members)
 08:34 - 09:30   Juniors - Captains Prize (Competition)
 09:38 - 09:54   Members Only (Reserved For Members)
 10:02 - 11:30   Mixed Singles Stableford (Competition)
 11:38   Margaret Young (Member)
 11:46   Chris McCartny (Member)
 12:02 - 14:26   P&D Council Match (Reserved)
 14:34   Connor Banks (Member)
 14:42 - 15:38   Ladies Scratch Team (Team)
 15:46   Russell Haythornthwaite (Member)
 16:34 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
 18:30 - 20:30   Ladies Scratch Team Teas - Small Lounge
Mon 14 May
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:46   Neil Cameron (Member)
 10:02   GolfNow Booking (Visitor)
 10:10   Jackie Griffiths (Member)
 10:18   Paul Carter (Member)
 10:26   Ken Beattie (Member)
 10:34   Alan Ross (Member)
 10:42   Graham Roberts (Member)
 10:50 - 12:02   RVSL v Preston (Team)
 12:10   John Parkinson (Member)
 12:18   Christopher Evans (Member)
 12:26   Roger Little (Member)
 12:34 - 13:22   Members Only (Reserved For Members)
 13:30 - 13:38   William Crellin (Visitor)
 14:02   Vera Little (Member)
 16:00 - 18:00   RVSL - Dining Room
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
 18:00 - 23:00   CATENIANS - Dining Room (Dinner)
 18:00 - 23:00   CATENIANS - Main Lounge
 18:02 - 18:34   Junior Scratch Chuck In (Team)
Tue 15 May
 07:30 - 08:50   Members Only (Reserved For Members)
 08:58 - 12:18   Ladies - Enid Parker + EG Medal Q (Competition)
 12:00 - 14:00   Rotary Club Dinner - Dining Room (Dinner)
 12:26   Mr Yates (Visitor)
 12:34 - 13:54   Members Only (Reserved For Members)
 14:02   GolfNow Booking (Visitor)
 16:18 - 18:02   Ladies - Enid Parker + EG Medal Q (Competition)
Wed 16 May
 07:30 - 07:46   Members Only (Reserved For Members)
 07:54 - 09:54   Gents - Midweek Stableford Q (Competition)
 10:02 - 11:54   Members Only (Reserved For Members)
 12:02 - 15:54   Gents - Midweek Stableford Q (Competition)
 16:02 - 16:18   Members Only (Reserved For Members)
 16:26 - 17:46   P & D v Leyland (Team)
Thu 17 May
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:30   Darren Hopwood (Reserved)
 10:02   Pauline Spillane (Member)
 10:10   Jackie Griffiths (Member)
 10:26   Ruth Burgess (Member)
 10:34   Elizabeth Evans (Member)
 10:42   Barbara Worth (Member)
 10:50   Patricia Green (Member)
 10:58   Florence Watkin-Rees (Member)
 11:14   John Richardson (Member)
 11:46   Roger Little (Member)
 11:54   Francis Blundell (Member)
 12:02   Christopher Evans (Member)
 12:10   John Parkinson (Member)
 12:34 - 13:22   Members Only (Reserved For Members)
 13:30   Vera Little (Member)
 14:02   Kate Clarkson (Member)
 14:50   John Kirkham (Member)
 14:58 - 15:54   SDGA Handicap (Team)
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
Fri 18 May
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:00 - 12:00   Wrist Meeting - Dining Room (Afternoon Meeting)
 09:30 - 09:38   Mr Cowell (Reserved)
 09:46   Wesley Nuttall (Member)
 10:02   Chris Wilding (Member)
 10:10   GolfNow Booking (Visitor)
 10:18   David Webster (Member)
 10:26   Anthony Rose (Member)
 10:34 - 11:54   Lady Vets v Royal Lytham (Team)
 12:00 - 16:00   Wrist Meeting - Dining Room (Afternoon Meeting)
 12:02   GolfNow Booking (Visitor)
 12:18   David McCormick (Member)
 12:26   Jamie Waters (Member)
 12:34 - 13:54   Members Only (Reserved For Members)
 14:02 - 14:18   Civil Service Sports Council (Society)
 14:26   James Beahan (Member)
 14:42   Caroline Stephen (Member)
 15:30   Donna Brookes (Member)
 16:00 - 17:00   Lady Vets Teas - Small Lounge
 17:30   First tee closed (Competition)
 17:38 - 18:42   Speed Golf Event (Member)
Sat 19 May
 07:30 - 17:06   Gents - Past Presidents Putter Q (Competition)
 09:30 - 13:00   Claire Scholey - Dining Room (Birthday Party)
 17:14 - 20:58   Members Only (Reserved For Members)
 18:00 - 23:00   Past Presidents Putter Dinner - Main Lounge
 18:00 - 23:00   Past Presidents Putter Dinner - Dining Room
Sun 20 May
 07:30 - 08:26   Members Only (Reserved For Members)
 08:34 - 09:30   Juniors - Teetimers Prize 2nd Rnd (Competition)
 09:38 - 09:54   Members Only (Reserved For Members)
 10:02 - 11:30   Mixed Singles Stableford (Competition)
 11:38 - 11:54   Paul Monaghan (Society)
 12:02   Irene Whittam (Member)
 12:10   Glenys Pashley (Member)
 12:18   Frances Swarbrick (Member)
 12:26   Russell Haythornthwaite (Member)
 12:34 - 13:54   Members Only (Reserved For Members)
 14:02 - 14:26   NLJGA v A&L (Prov) (Team)
 14:34   James Beahan (Member)
 15:00 - 16:00   Paul Monaghan - Dining Room
 15:00 - 19:00   John Clulow - Christening - Main Lounge (Christening)
 15:06   Paul Briscoe (Member)
 16:34 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
Mon 21 May
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:30   Tom Young (Member)
 10:42   David Green (Member)
 10:58   GolfNow Booking (Visitor)
 11:06 - 11:46   SDGA Seniors Match (Reserved)
 11:54   Christopher Evans (Member)
 12:02   Roger Little (Member)
 12:10   John Beck (Member)
 12:18   Francis Blundell (Member)
 12:26   John Parkinson (Member)
 12:34 - 13:22   Members Only (Reserved For Members)
 13:30   Jonny Wood (Member)
 13:46   Vera Little (Member)
 14:02   Paul McQuade (Member)
 14:42   Valarie MacLean (Member)
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
 16:30 - 20:00   SDGA Seniors High Tea - Dining Room
 18:00 - 23:00   CATENIANS - Small Lounge (Evening Meeting)
 18:02 - 18:34   Junior Scratch Chuck In (Team)
Tue 22 May
 07:30 - 08:50   Members Only (Reserved For Members)
 08:58 - 12:18   Ladies - Hilda Topping Trophy S'Ford QT (Competition)
 12:00 - 14:00   Rotary Club Dinner - Dining Room (Dinner)
 12:34 - 13:54   Members Only (Reserved For Members)
 14:18   Adam Wood (Visitor)
 14:26 - 14:34   Tom robinson (Visitor)
 16:18 - 18:02   Ladies - Hilda Topping Trophy S'Ford QT (Competition)
Wed 23 May
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:30   David Waddington (Member)
 10:10   Roy Tunks (Member)
 10:18   David Webster (Member)
 10:26   Alan Ross (Member)
 10:34   Ken Beattie (Member)
 10:42   Ged Irvine (Member)
 10:50   Michael Peter Heywood (Member)
 10:58   Gary Gaynor (Member)
 11:06 - 12:26   Ladies Hanicap Team v Fleetwood (Team)
 12:34 - 13:22   Members Only (Reserved For Members)
 13:38   Wesley Nuttall (Member)
 15:00 - 17:00   Ladies Handicap teas - Small Lounge
 15:30   Mark Hughes (Member)
 15:38   Steven Mooney (Member)
 15:46   Andrew Kirkby (Member)
 15:54   Gail Marsden (Member)
 16:02 - 16:18   Members Only (Reserved For Members)
 16:26 - 17:46   P & D v Longridge (Team)
 17:54   Dom Platts (Visitor)
 18:18   GolfNow Booking (Visitor)
 18:26   Mark Mason (Visitor)
Thu 24 May
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:30 - 12:00   Jim Noblett - Small Lounge
 09:30   Kate Clarkson (Member)
 09:54   Edy Sulistio (Member)
 10:02   Joan Lockwood (Member)
 10:10   Jackie Griffiths (Member)
 10:18   James Wright (Visitor)
 10:26   Pauline Spillane (Member)
 10:34   Elizabeth Evans (Member)
 10:42   Barbara Worth (Member)
 10:50   Patricia Green (Member)
 10:58   Florence Watkin-Rees (Member)
 11:06   Jean Woollam (Member)
 11:30   Christopher Evans (Member)
 11:38   Roger Little (Member)
 11:46   Francis Blundell (Member)
 11:54   John Parkinson (Member)
 12:02   John Beck (Member)
 12:10 - 15:10   Ladies Invitation P (Competition)
 15:30   Richard Sanderson (Member)
 16:00 - 21:00   Ladies Invitation Presentation - Main Lounge
 16:00 - 21:00   Ladies Invitation Presentation - Dining Room
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
Fri 25 May
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:00 - 10:00   LDTGS Golf Society - Dining Room
 09:30   Silvia Harley (Member)
 09:38   Gail Green (Member)
 09:46   David Webster (Member)
 09:54   Anthony Rose (Member)
 10:02 - 10:42   LDTGS (Society)
 10:50 - 12:02   RVSL v Shaw Hill (Team)
 12:00 - 16:00   Kathy Hart (Funeral) - Main Lounge
 12:10   James Beahan (Member)
 12:18   Jamie Waters (Member)
 12:26   Mike Stones (Member)
 12:34 - 13:54   Members Only (Reserved For Members)
 13:00 - 14:00   LDTGS Golf Society - Dining Room
 14:02 - 14:42   LDTGS (Society)
 14:58   Julie Jump (Member)
 15:30   Kate Clarkson (Member)
 15:54   Connor Banks (Member)
 16:00 - 18:00   RVSL - Dining Room
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
Sat 26 May
 07:30 - 07:38   Members Only (Reserved For Members)
 07:46 - 17:14   Gents - Breakell Moss QT (Competition)
 17:22 - 20:58   Members Only (Reserved For Members)
Sun 27 May
 07:30 - 07:54   Members Only (Reserved For Members)
 08:00 - 16:00   Captains Open Charity Day (Competition)
 16:34 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
Mon 28 May
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:30   Mark Helm (Member)
 10:02   Damian Biggs (Visitor)
 10:10   Jackie Griffiths (Member)
 10:26   Alan Ross (Member)
 10:34   Graham Roberts (Member)
 10:42   Ken Beattie (Member)
 10:58 - 11:30   Tony McVeigh (Society)
 11:38   Gillian Roscoe (Member)
 11:46   Roger Little (Member)
 11:54   John Parkinson (Member)
 12:02   Christopher Evans (Member)
 12:10   John Beck (Member)
 12:18   Francis Blundell (Member)
 12:26   Gary Gaynor (Member)
 12:34 - 13:22   Members Only (Reserved For Members)
 13:30 - 14:58   The Tom Finney Classic (Reserved)
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
 18:02 - 18:34   Junior Scratch Chuck In (Team)
Tue 29 May
 07:30 - 08:58   Members Only (Reserved For Members)
 09:00 - 12:30   Ladies - Guild Qualifier 4BBB NQ (Competition)
 12:34 - 13:54   Members Only (Reserved For Members)
 16:20 - 18:00   Ladies - Guild Qualifier 4BBB NQ (Competition)
Wed 30 May
 07:30 - 07:38   Members Only (Reserved For Members)
 07:46 - 09:54   Gents - Midweek Stableford Q (Competition)
 10:02 - 11:54   Members Only (Reserved For Members)
 12:02 - 15:54   Gents - Midweek Stableford Q (Competition)
 16:02 - 16:18   Members Only (Reserved For Members)
 16:26 - 17:46   P & D v Fishwick (Team)
Thu 31 May
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 10:10   Evelyn Hunter (Member)
 10:18   Jackie Griffiths (Member)
 10:26   Ruth Burgess (Member)
 10:34   Elizabeth Evans (Member)
 10:42   Barbara Worth (Member)
 10:50   Patricia Green (Member)
 10:58   Florence Watkin-Rees (Member)
 11:14   Gillian Roscoe (Member)
 11:46   Roger Little (Member)
 11:54   Christopher Evans (Member)
 12:02   John Beck (Member)
 12:10   John Parkinson (Member)
 12:18   Francis Blundell (Member)
 12:34 - 13:22   Members Only (Reserved For Members)
 14:02   Christine Hyde (Member)
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)


BRS Golf Online Booking Software   Online Booking Software provided by BRS Golf Systems