Penwortham Golf Club

< 2017 >
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec

Penwortham Golf Club - 1st Tee - Calendar - Aug 2017


Time Name
Tue 1 Aug
 07:30 - 08:50   Members Only (Reserved For Members)
 08:58 - 12:18   Ladies - Team Event NQ Texas Scramble (Competition)
 12:34 - 13:54   Members Only (Reserved For Members)
 16:18 - 18:02   Ladies - Team Event NQ Texas Scramble (Competition)
Wed 2 Aug
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:54   Paul Lupton (Member)
 10:10   Steven Mooney (Member)
 10:26   Ken Beattie (Member)
 10:34   Alan Ross (Member)
 10:42   David Webster (Member)
 10:50   Graham Roberts (Member)
 11:06 - 12:02   Huyton & Preston GC (Society)
 12:00 - 17:00   S Hall (Funeral) - Main Lounge
 12:10   Ged Irvine (Member)
 12:18   Michael Peter Heywood (Member)
 12:26   Gary Gaynor (Member)
 12:34 - 13:22   Members Only (Reserved For Members)
 13:54   Penelope Berends-Sheriff (Member)
 14:58   Lynn Smalley (Member)
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
 19:00 - 22:00   Ladies Meeting - Small Lounge
Thu 3 Aug
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:38   Roy Tunks (Member)
 10:02   Paul Lupton (Member)
 10:18   Doreen Relph (Member)
 10:26   Ruth Burgess (Member)
 10:34   Ann Taylor (Member)
 10:42   Barbara Worth (Member)
 11:46   Roger Little (Member)
 11:54   John Parkinson (Member)
 12:02   Christopher Evans (Member)
 12:10   Francis Blundell (Member)
 12:18   John Beck (Member)
 12:34 - 13:22   Members Only (Reserved For Members)
 13:30   Madeleine Gaskill (Member)
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
Fri 4 Aug
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:00 - 10:00   Plough Inn GS - Main Lounge
 09:30 - 11:00   LCRM GS - Dining Room
 09:30   Michael Laraway (Member)
 09:38   mcgibbon (Member)
 09:46   David Green (Member)
 09:54   Sue Green (Member)
 10:02 - 10:34   Plough Inn GS (Society)
 10:42   Anthony Rose (Member)
 10:50   David Webster (Member)
 10:58 - 12:02   Lancashire Constabulary Retired Members (Society)
 12:10 - 12:26   Matt Dobbs (Reserved)
 12:34 - 13:54   Members Only (Reserved For Members)
 14:02   James Beahan (Member)
 15:00 - 19:30   LCRM GS - Dining Room
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
Sat 5 Aug
 07:30 - 07:38   Members Only (Reserved For Members)
 07:46 - 16:58   Gents - Captains Prize Rnd 1 Q (Competition)
 17:06 - 20:58   Members Only (Reserved For Members)
 18:00 - 23:00   Summer Ball - Main Lounge
 18:00 - 23:00   Summer Ball - Dining Room
Sun 6 Aug
 07:30 - 07:38   Members Only (Reserved For Members)
 07:46 - 16:02   Gents - Captains Prize Rnd 2 QP (Competition)
 16:34 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
 18:00 - 23:00   Captains Dinner - Main Lounge
 18:00 - 23:00   Captains Dinner - Dining Room
Mon 7 Aug
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:30   Paul Salkeld (Member)
 09:46   Jackie Griffiths (Member)
 09:54   James Billington (Member)
 10:26   Ken Beattie (Member)
 10:34   Graham Roberts (Member)
 10:42   Alan Ross (Member)
 11:14   john chippendale county card x2 (Guest/Member)
 11:22   Graham Heaps (Member)
 11:46   John Beck (Member)
 11:54   John Parkinson (Member)
 12:00 - 16:00   Buckely Funeral - Dining Room
 12:02   Christopher Evans (Member)
 12:10   Francis Blundell (Member)
 12:18   Roger Little (Member)
 12:26   David Nix (Member)
 12:34 - 13:22   Members Only (Reserved For Members)
 13:30   Madeleine Gaskill (Member)
 13:46   Michael Doyle (Member)
 13:54   David Green (Member)
 14:02   James Beahan (Member)
 14:26   Peter Woodburn (Member)
 15:06   Steven Mooney (Member)
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
 18:00 - 23:00   Catenians - Dining Room (Dinner)
 18:02 - 18:34   Junior Scratch Chuck In (Team)
Tue 8 Aug
 07:30 - 08:50   Members Only (Reserved For Members)
 08:58 - 12:18   Ladies - Mr Captains Prize QP (Competition)
 12:00 - 14:00   Rotary Club Dinner - Dining Room (Dinner)
 12:34 - 13:54   Members Only (Reserved For Members)
 16:18 - 18:02   Ladies - Mr Captains Prize QP (Competition)
 21:00 - 22:30   Ladies Presentation - Dining Room
Wed 9 Aug
 07:30 - 07:38   Members Only (Reserved For Members)
 07:46 - 09:54   Gents - Midweek Stableford Q (Competition)
 10:02 - 11:54   Members Only (Reserved For Members)
 12:02 - 15:54   Gents - Midweek Stableford Q (Competition)
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
Thu 10 Aug
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:30   steve perry (Member)
 09:38   Jackie Griffiths (Member)
 09:46   Ann Taylor (Member)
 09:54   Paul Lupton (Member)
 10:02   connor banks (Visitor)
 10:10   Evelyn Hunter (Member)
 10:18   Ruth Burgess (Member)
 10:26   Doreen Relph (Member)
 10:34   Elizabeth Evans (Member)
 10:42   Margaret Stones (Member)
 10:50   Penelope Berends-Sheriff (Member)
 11:14   Kevin Smalley (Member)
 11:46   Roger Little (Member)
 11:54   John Parkinson (Member)
 12:02   Christopher Evans (Member)
 12:10   John Beck (Member)
 12:18   Francis Blundell (Member)
 12:26   John Ashurst (Member)
 12:34 - 13:22   Members Only (Reserved For Members)
 13:30   Madeleine Gaskill (Member)
 13:38   Brian Johnson (Visitor)
 13:46   Jim Noblett (Member)
 13:54   Steven Mooney (Member)
 14:02   Philip Garner (Member)
 14:50   Denis Towers (Member)
 15:06   Michael Duffell (Member)
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
Fri 11 Aug
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:30   Martin Rothwell (Member)
 09:38   Michael Laraway (Member)
 09:46   David Green (Member)
 10:10   Andrew Gardner (Visitor)
 10:18   Louis Ross (Member)
 10:26   Anthony Rose (Member)
 10:34   David Webster (Member)
 10:50   George Littler (Member)
 10:58   Frances Swarbrick (Member)
 11:06   Karen Snape (Member)
 11:14   Alan Poole (Member)
 11:22   Mike Stones (Member)
 11:30   Margaret Stones (Member)
 11:38   Tom Dudson (Member)
 11:46   Michael Peter Heywood (Member)
 11:54   Ian Robinson (Member)
 12:02 - 14:58   P & D Captains Day (Reserved)
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
 18:00 - 23:00   P & D Captains Day TBC - Main Lounge
Sat 12 Aug
 07:30 - 07:38   Members Only (Reserved For Members)
 07:46 - 16:42   Gents - Topping Trophy QT (Competition)
 16:50 - 20:42   Members Only (Reserved For Members)
Sun 13 Aug
 07:30 - 07:54   Members Only (Reserved For Members)
 08:00 - 16:00   Rotary Charity Golf Day (Reserved)
 16:34 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
Mon 14 Aug
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:30   Roy Tunks (Member)
 09:38   Jackie Griffiths (Member)
 09:54   James Billington (Member)
 10:26   Ken Beattie (Member)
 10:34   Alan Ross (Member)
 10:42   Graham Roberts (Member)
 10:50   Graham Waller (Member)
 11:14   David Nix (Member)
 11:46   Roger Little (Member)
 11:54   John Parkinson (Member)
 12:02   Christopher Evans (Member)
 12:10   John Beck (Member)
 12:18   Francis Blundell (Member)
 12:34 - 13:22   Members Only (Reserved For Members)
 13:30   Anthony Dawson (Member)
 13:38   Madeleine Gaskill (Member)
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
 18:02 - 18:34   Junior Scratch Chuck In (Team)
Tue 15 Aug
 07:30 - 08:50   Members Only (Reserved For Members)
 08:58 - 12:18   Ladies - Prof Prize + EG Medal Q (Competition)
 11:30 - 14:00   Preston South Rotary - Dining Room
 12:34 - 13:54   Members Only (Reserved For Members)
 15:06   richmond
 16:18 - 18:02   Ladies - Prof Prize + EG Medal Q (Competition)
Wed 16 Aug
 07:30 - 07:54   Members Only (Reserved For Members)
 08:02 - 08:18   Reserved (Reserved)
 08:26   Members Only (Open Competition)
 08:30 - 16:00   Gent over 55's Team of Four (Open Competition)
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
Thu 17 Aug
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:30   Pauline Spillane (Member)
 09:46   Barbara Worth (Member)
 09:54   Glenys Pashley (Member)
 10:02   Gail Marsden (Member)
 10:10   Penelope Berends-Sheriff (Member)
 10:18   Ruth Burgess (Member)
 10:26   Doreen Relph (Member)
 10:34   Margaret Stones (Member)
 10:42   Frances Swarbrick (Member)
 10:50   Anne Marie Swarbrick (Member)
 10:58   Jackie Griffiths (Member)
 11:06   Kevin Smalley (Member)
 11:14   John Richardson (Member)
 11:22   Graham Heaps (Member)
 11:30   Steven Mooney (Member)
 11:38   James Eastham (Member)
 11:46   Roger Little (Member)
 11:54   John Mather (Member)
 12:02   Francis Blundell (Member)
 12:10   Christopher Evans (Member)
 12:18   John Parkinson (Member)
 12:26   John Beck (Member)
 12:34 - 13:22   Members Only (Reserved For Members)
 13:30   David Green (Member)
 13:38   rachel stephen (Visitor)
 13:46   Vera Little (Member)
 14:10   Philip Garner (Member)
 15:14   Martin Wilson (Member)
 15:38   Neil Hargreaves (Member)
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
 19:30 - 22:30   Lady Charity Cup Meeting - Dining Room
Fri 18 Aug
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:30   Darren hopwood (Reserved)
 09:46   David Green (Member)
 10:34   David Webster (Member)
 10:42   Ken Beattie (Member)
 11:46   Graham Waller (Member)
 12:00 - 18:00   Buckleys Funeral - Main Lounge (Funeral)
 12:18   A Bolton (Reserved)
 12:26   Mike Stones (Member)
 12:34 - 13:22   Members Only (Reserved For Members)
 13:30 - 15:30   Penworthamn Cricket Club (Reserved)
 15:38   Russell Haythornthwaite (Member)
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
Sat 19 Aug
 07:30 - 07:38   Members Only (Reserved For Members)
 07:46 - 16:34   Gents - The Matthew Noblet Trophy Q (Competition)
 16:42 - 20:34   Members Only (Reserved For Members)
Sun 20 Aug
 07:30 - 07:38   Members Only (Reserved For Members)
 07:46 - 09:54   Gents - Club Championship (Competition)
 10:02   Ian Laraway (Member)
 10:10   Peter Bolton (Member)
 10:34   Peter Kay (Member)
 10:50   James Beahan (Member)
 11:06   Jack Dilworth (Member)
 11:14   Susan Fazackerley (Member)
 11:22   Lynn Smalley (Member)
 11:30   Patricia Green (Member)
 11:38   June E Butler (Member)
 11:46   David Green (Member)
 11:54   Michael Duffell (Member)
 12:02 - 14:34   Gents - Club Championship (Competition)
 14:42   Neil Worth (Member)
 15:30   James Billington (Member)
 16:34 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
Mon 21 Aug
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:46   Jackie Griffiths (Member)
 09:54   Norman Yates (Member)
 10:26   Ken Beattie (Member)
 10:34   Graham Roberts (Member)
 10:42   Alan Ross (Member)
 10:58   widows x4
 11:30   andrew Sumner (Member)
 11:46   John Beck (Member)
 11:54   John Parkinson (Member)
 12:02   Christopher Evans (Member)
 12:10   Francis Blundell (Member)
 12:18   Roger Little (Member)
 12:26   George Littler (Member)
 12:34 - 13:22   Members Only (Reserved For Members)
 13:30   Tom Young (Member)
 13:38   preston mr minty (Visitor)
 13:46   Madeleine Gaskill (Member)
 15:54   Russell Ashton (preston gc) (Visitor)
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
 18:02 - 18:34   Junior Scratch Chuck In (Team)
Tue 22 Aug
 07:30 - 08:50   Members Only (Reserved For Members)
 08:58 - 12:18   Ladies - August EG Medal QT (Competition)
 12:34 - 13:54   Members Only (Reserved For Members)
 14:02   a thomas (voucher) (Visitor)
 16:18 - 18:02   Ladies - August EG Medal QT (Competition)
 19:30 - 23:00   Rotary Club Dinner - Dining Room (Dinner)
Wed 23 Aug
 07:30 - 07:38   Members Only (Reserved For Members)
 07:46 - 09:54   Gents - Pen Seniors Q + Laurie Burrows (Competition)
 10:02 - 11:54   Members Only (Reserved For Members)
 12:02 - 15:54   Gents - Pen Seniors Q + Laurie Burrows (Competition)
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
Thu 24 Aug
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:30   Paul Lupton (Member)
 09:38   Jackie Griffiths (Member)
 09:46   Evelyn Hunter (Member)
 09:54   Joan Lockwood (Member)
 10:02   Ann Taylor (Member)
 10:10   Doreen Relph (Member)
 10:18   Ruth Burgess (Member)
 10:26   Barbara Worth (Member)
 10:34   Frances Swarbrick (Member)
 10:42 - 12:02   SDGA v Formby Hall (Team)
 12:10   Christopher Evans (Member)
 12:18   Roger Little (Member)
 12:26   Ian Wardle (Visitor)
 12:34 - 13:22   Members Only (Reserved For Members)
 13:00 - 14:00   Chesnara Golf Society - Dining Room
 13:30   Andrew Shuttleworth (preston GC) (Visitor)
 13:38   Chris Hobson (Member)
 13:46 - 14:02   Chesnara Golf Society (Society)
 14:10   John bleasdale Preston GC
 14:18   Kenny Cummings (Member)
 14:26   Mr morell (Visitor)
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
 17:00 - 18:30   SDGA MEAL 5PM - Dining Room
 18:00 - 23:00   Richardson Wedding Preparation - Main Lounge
 18:30 - 23:00   Richardson Wedding Preparation - Dining Room
Fri 25 Aug
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:30   Andy Royal (Visitor)
 09:38   Roy Tunks (Member)
 10:26   Amanda radcliffe preston gc
 10:34   David Webster (Member)
 10:42   Anthony Rose (Member)
 10:58   James Beahan (Member)
 11:30   m moss (Visitor)
 11:38   Wesley Nuttall (Member)
 11:54   Glenys Pashley (Member)
 12:26   Mike Stones (Member)
 12:30 - 23:00   Scott Richardson & Jennifer Gibson Wedding - Main Lounge (Wedding Reception)
 12:30 - 23:00   Scott Richardson & Jennifer Gibson Wedding - Dining Room
 12:34 - 13:54   Members Only (Reserved For Members)
 14:02   Chris Hobson (Member)
 14:18   Peter Bolton (Member)
 14:34   Gerard Walsh (Member)
 14:50   James Billington (Member)
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
Sat 26 Aug
 07:30 - 07:38   Members Only (Reserved For Members)
 07:46 - 16:18   Gents - 3 Person Team (6/6/6) NQ (Competition)
 16:26 - 20:18   Members Only (Reserved For Members)
 18:00 - 23:00   Surprise Party - Main Lounge (Birthday Party)
 18:00 - 23:00   Surprise Party - Dining Room
Sun 27 Aug
 07:30 - 08:26   Members Only (Reserved For Members)
 08:34 - 09:30   Juniors - Presidents Prize Q (Competition)
 09:38 - 09:54   Members Only (Reserved For Members)
 10:02   James Beahan (Member)
 10:10   Peter Bolton (Member)
 10:34   Margaret Young (Member)
 10:42 - 12:26   Ladies - Centenary + EG Medal QT (Competition)
 12:34 - 13:54   Members Only (Reserved For Members)
 14:02 - 15:30   S & D Mixed v Ormskirk (Team)
 16:34 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
Mon 28 Aug
 07:30 - 08:26   Members Only (Reserved For Members)
 08:34 - 09:30   Juniors - Walter Kershaw Q (Competition)
 09:46   Jackie Griffiths (Member)
 09:54   Stephen Swarbrick (Member)
 10:10   Peter Bolton (Member)
 10:26   Ken Beattie (Member)
 10:34   Alan Ross (Member)
 10:42   Graham Roberts (Member)
 11:06   David Illingworth (Member)
 11:30   George Littler (Member)
 11:38   Susanna Sulistio (Member)
 11:46   Roger Little (Member)
 11:54   John Parkinson (Member)
 12:02   Christopher Evans (Member)
 12:10   John Beck (Member)
 12:18   Francis Blundell (Member)
 12:26   Janet Moorby (Member)
 12:34 - 13:22   Members Only (Reserved For Members)
 13:30   janet beaty x2
 13:38   David Green (Member)
 13:54   Evelyn Hunter (Member)
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
 18:02 - 18:34   Junior Scratch Chuck In (Team)
Tue 29 Aug
 07:30 - 08:50   Members Only (Reserved For Members)
 08:58 - 12:18   Ladies - August Stableford Q (Competition)
 12:00 - 16:00   Mr Blackburn - Main Lounge
 12:34 - 13:54   Members Only (Reserved For Members)
 14:02 - 14:10   Captain (Reserved)
 16:18 - 18:02   Ladies - August Stableford Q (Competition)
 18:30 - 20:30   Steve Geldard - Small Lounge
Wed 30 Aug
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:30   Craig Laraway (Member)
 10:10   Ruth scanlon (chorley)
 10:18   Mike Lawler (Member)
 10:26   Ken Beattie (Member)
 10:34   Alan Ross (Member)
 10:42   Graham Roberts (Member)
 10:50   David Webster (Member)
 10:58   Ged Irvine (Member)
 11:06   Michael Peter Heywood (Member)
 11:14   Gary Gaynor (Member)
 11:22   Robert Roberts (Member)
 11:30 - 16:00   Buckley's Funerals (Mr Whiteside) - Dining Room
 11:30   Steve Harkness (Member)
 11:46   Kate Morritt (Member)
 12:02   gary lacey (Visitor)
 12:26   Mark Helm (Member)
 12:34 - 13:22   Members Only (Reserved For Members)
 13:46   Howard Moorby (Member)
 14:58 - 15:54   SDGHL (Team)
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
Thu 31 Aug
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:30   Anne Marie Swarbrick (Member)
 09:38   Jackie Griffiths (Member)
 09:54   Steph Patterson (Chorley GC)
 10:02   Ann Taylor (Member)
 10:10   Pauline Spillane (Member)
 10:18   Ruth Burgess (Member)
 10:26   Doreen Relph (Member)
 10:34   Frances Swarbrick (Member)
 10:42   Barbara Worth (Member)
 10:58   desmond (Visitor)
 11:46   Roger Little (Member)
 11:54   John Parkinson (Member)
 12:02   Christopher Evans (Member)
 12:10   Francis Blundell (Member)
 12:34 - 13:22   Members Only (Reserved For Members)
 13:46   Tom Young (Member)
 14:02   Gail Marsden (Member)
 15:30   Marie Cummings (Member)
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
 18:00 - 23:00   Howard Jackson Rotary - Small Lounge


BRS Golf Online Booking Software   Online Booking Software provided by BRS Golf Systems