Penwortham Golf Club

< 2017 >
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec

Penwortham Golf Club - 1st Tee - Calendar - Jul 2017


Time Name
Sat 1 Jul
 07:30 - 07:38   Members Only (Reserved For Members)
 07:46 - 17:38   Gents - Penwortham Lads Prize QP (Competition)
 17:46 - 21:38   Members Only (Reserved For Members)
 18:00 - 23:00   Penwortham Lads Dinner - Main Lounge
 18:00 - 23:00   Penwortham Lads Dinner - Dining Room
Sun 2 Jul
 07:30 - 08:26   Members Only (Reserved For Members)
 08:34 - 09:30   Juniors - Ladies Prize Q (Competition)
 09:38 - 09:54   Members Only (Reserved For Members)
 10:30 - 13:30   Catenians - Main Lounge (Buffet)
 11:06   Club Mixed KO (Reserved)
 12:34 - 13:54   Members Only (Reserved For Members)
 15:38   Clive Coulthard (Reserved)
 16:34 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
 19:00 - 21:00   S & D Mixed - Dining Room
Mon 3 Jul
 07:30 - 11:54   Lancs Classic Gents Team of 4 (Open Competition)
 08:00 - 23:00   Lancashire Classic - Main Lounge
 08:00 - 23:00   Lancashire Classic - Dining Room
 12:10 - 12:26   Lancs Classic Gents Team of 4 (Open Competition)
 12:42 - 17:54   Lancs Classic Gents Team of 4 (Open Competition)
 18:02 - 18:34   Junior Scratch Chuck In (Team)
Tue 4 Jul
 07:30 - 08:50   Members Only (Reserved For Members)
 08:58 - 12:18   Ladies Form LC Mill R/B + 2 Other Comps (Competition)
 12:34 - 13:54   Members Only (Reserved For Members)
 16:18 - 18:02   Ladies Form LC Mill R/B + 2 Other Comps (Competition)
 18:00 - 23:00   Former Lady Capts Dinner - Dining Room
Wed 5 Jul
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:30   Howard Jackson (Member)
 09:46   Kate Clarkson (Member)
 09:54   Roy Tunks (Member)
 10:02 - 10:26   Parrot Golf Society (Society)
 10:34   Ken Beattie (Member)
 10:42   Alan Ross (Member)
 10:50   Graham Roberts (Member)
 10:58   Ged Irvine (Member)
 11:06   Michael Peter Heywood (Member)
 11:14   Gary Gaynor (Member)
 11:30   Steve Harkness (Member)
 11:54   David Wright (Member)
 12:30 - 15:00   Mrs Hurst - Dining Room
 12:34 - 13:22   Members Only (Reserved For Members)
 13:30 - 16:00   Howard Jackson - Small Lounge
 13:30 - 13:54   Parrot Golf Society (Society)
 15:06   James Buck (Member)
 15:46   Steven Mooney (Member)
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
 19:00 - 22:00   Ladies Meeting - Small Lounge
Thu 6 Jul
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:30   Ken Harkin (Member)
 09:54   Joan Maher (Member)
 10:10   Doreen Relph (Member)
 10:26   Ruth Burgess (Member)
 10:34   Barbara Worth (Member)
 10:42   Gillian Armstrong (Member)
 10:50   Pauline Spillane (Member)
 10:58   Philip Young (Member)
 11:06 - 12:26   Lady Miller v St Annes OL (Team)
 12:34 - 13:22   Members Only (Reserved For Members)
 13:30   Vera Little (Member)
 14:02   Nefin Society (Society)
 16:00 - 18:00   Lady Miller - Small Lounge
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
Fri 7 Jul
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:00 - 10:00   Sefton Police Golf Society - Main Lounge
 09:00 - 14:30   WRIST - Dining Room (Morning Meeting)
 09:30   Martin Rothwell (Member)
 09:46   David Green (Member)
 09:54 - 10:34   Sefton Police GS (Society)
 10:42   Anthony Rose (Member)
 10:50   David Webster (Member)
 10:58   Joseph Sidebottom (Member)
 11:06 - 12:26   Ladies Handicap Team (Team)
 12:30 - 14:00   Sefton Police Golf Society - Main Lounge
 12:34 - 13:54   Members Only (Reserved For Members)
 14:02 - 14:42   Sefton Police GS (Society)
 15:00 - 17:00   Ladies Handicap Team - Small Lounge
 15:06   Ben Couperthwaite (Member)
 15:14   Darren Rayton (Member)
 15:30 - 15:54   S&D League v Ormskirk (Team)
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
 17:46   gary mitchell
 18:00 - 23:00   Party - Main Lounge (Birthday Party)
 18:00 - 23:00   Party - Dining Room
Sat 8 Jul
 07:30 - 07:38   Members Only (Reserved For Members)
 07:46 - 17:38   Gents - Civil Service Cup QT (Competition)
 17:46 - 21:38   Members Only (Reserved For Members)
Sun 9 Jul
 07:30 - 07:54   Members Only (Reserved For Members)
 08:00 - 15:00   Gents Invitation NQ (Competition)
 15:10 - 15:54   NLJGA v Leyland (Competition)
 16:34 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
Mon 10 Jul
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:46   steve perry (Member)
 09:54   Jackie Griffiths (Member)
 10:10   Ken Beattie (Member)
 10:18   Graham Roberts (Member)
 10:26   Alan Ross (Member)
 10:34 - 11:46   RVSL v Southport OL Friendly (Team)
 11:54   John Beck (Member)
 12:02   Christopher Evans (Member)
 12:10   Roger Little (Member)
 12:18   Francis Blundell (Member)
 12:26   John Parkinson (Member)
 12:34 - 13:22   Members Only (Reserved For Members)
 13:30 - 14:26   PNE Ex Players (Reserved)
 14:34   Robert Roberts (Member)
 14:42   Vera Little (Member)
 14:50   James Billington (Member)
 16:00 - 18:00   RVSL Meal - Dining Room
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
 18:00 - 23:00   Catenians - Small Lounge (Evening Meeting)
 18:02 - 18:34   Junior Scratch Chuck In (Team)
 19:00 - 22:30   PNE Ex Players - Dining Room
Tue 11 Jul
 07:30 - 08:50   Members Only (Reserved For Members)
 08:58 - 12:18   Ladies - Doris Naylor + EG Medal QT (Competition)
 12:30 - 14:00   Rotary Club Dinner - Dining Room (Dinner)
 12:34 - 13:54   Members Only (Reserved For Members)
 14:02 - 14:26   2009 v 2013 P&D Capts (Reserved)
 16:18 - 18:02   Ladies - Doris Naylor + EG Medal QT (Competition)
Wed 12 Jul
 07:30 - 07:38   Members Only (Reserved For Members)
 07:46 - 09:54   Gents - Midweek Stableford Q (Competition)
 10:02 - 11:54   Members Only (Reserved For Members)
 12:02 - 15:54   Gents - Midweek Stableford Q (Competition)
 13:00 - 16:00   Wrist - Dining Room (Afternoon Meeting)
 16:02 - 16:18   Members Only (Reserved For Members)
 16:26 - 17:46   P & D v Chorley (Team)
Thu 13 Jul
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:00 - 10:00   Liverpool Local Gov GS - Dining Room
 09:38   Alan Sewell (Member)
 09:54   Doreen Relph (Member)
 10:02 - 10:42   Liverpool Local Gov GS (Society)
 10:50   Ruth Burgess (Member)
 10:58   Barbara Worth (Member)
 11:06 - 12:26   Ladies Vets v Lytham Green Drive (Team)
 12:30 - 13:30   Liverpool Local Gov GS - Dining Room
 12:34 - 13:22   Members Only (Reserved For Members)
 13:30 - 14:10   Liverpool Local Gov GS (Society)
 14:18   Vera Little (Member)
 14:34   Hugh Paterson (Member)
 16:00 - 17:00   Lady Vets - Small Lounge
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
 17:30 - 19:00   Liverpool Local Gov GS - Dining Room
Fri 14 Jul
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 08:30 - 09:30   United Utilities Golf Society - Dining Room
 09:30 - 10:10   United Utilities Golf Society (Society)
 10:18   Joan Maher (Member)
 10:26   Anthony Rose (Member)
 10:34   David Webster (Member)
 10:42   Stephen Bradshaw (Visitor)
 10:50   Louis Ross (Member)
 11:38   Fraser Murray (Member)
 12:02   Graham Heaps (Member)
 12:18   Ken Harkin (Member)
 12:26   Mike Stones (Member)
 12:30 - 14:00   United Utilities Golf Society - Dining Room
 12:34 - 13:54   Members Only (Reserved For Members)
 14:02 - 15:14   United Utilities Golf Society (Society)
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
 18:30 - 20:30   United Utilities Golf Society - Dining Room
Sat 15 Jul
 07:30 - 07:38   Members Only (Reserved For Members)
 07:46 - 17:30   Gents - Centenary Competition Q (Competition)
 17:38 - 21:30   Members Only (Reserved For Members)
 18:00 - 23:00   Mrs Alex Gornall Fundraiser - Main Lounge
 18:00 - 23:00   Mrs Alex Gornall Fundraiser - Dining Room
Sun 16 Jul
 07:30 - 08:26   Members Only (Reserved For Members)
 08:34 - 09:30   Juniors - Bailey Bowl (Competition)
 09:38 - 09:54   Members Only (Reserved For Members)
 10:02   Dave Reynold (Visitor)
 10:10   Neil Dickson (Visitor)
 10:34 - 11:30   Ladies - Sunday EG Medal QT (Competition)
 12:34 - 13:54   Members Only (Reserved For Members)
 14:02   x2 matt
 16:34 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
 19:00 - 21:00   S & D Mixed - Dining Room
Mon 17 Jul
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:00 - 09:30   Chris Procter - Dining Room
 09:30   Chris Procter GS (Society)
 09:38 - 09:46   Chris Proctor GS (Society)
 09:54   David Waddington (Member)
 10:10   Ken Beattie (Member)
 10:18   Alan Ross (Member)
 10:26   Graham Roberts (Member)
 10:34 - 11:46   RVSL v St Annes OL (Team)
 11:54   John Parkinson (Member)
 12:02   Christopher Evans (Member)
 12:10   Roger Little (Member)
 12:18   Francis Blundell (Member)
 12:26   John Beck (Member)
 12:34 - 13:22   Members Only (Reserved For Members)
 13:30 - 14:30   Chris Procter - Dining Room
 13:30   Margaret Peebles (Member)
 13:46   Kate Clarkson (Member)
 14:02   Michael Doyle (Member)
 14:34   Paul Johnston (Member)
 15:30   Janet Moorby (Member)
 15:46 - 15:54   R Reynolds
 16:00 - 18:00   RVSL Meal - Dining Room
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
 17:38   Waring
 17:46   Willie
 18:02 - 18:34   Junior Scratch Chuck In (Team)
Tue 18 Jul
 07:30 - 08:50   Members Only (Reserved For Members)
 08:58 - 12:18   Ladies July Stableford + Macmillan Spn Q (Competition)
 12:34 - 13:54   Members Only (Reserved For Members)
 14:10   lee flan (Visitor)
 14:30 - 18:00   Mrs Edmondson - Main Lounge
 16:18 - 18:02   Ladies July Stableford + Macmillan Spn Q (Competition)
Wed 19 Jul
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:30 - 10:30   Heaton Moor GC Society - Dining Room
 09:30   Howard Jackson (Member)
 09:38   Ken Beattie (Member)
 09:46   David Webster (Member)
 09:54   Robert Robinson (Member)
 10:02 - 11:14   Heaton Moor Golf Club (Society)
 11:22   Ged Irvine (Member)
 11:30   Michael Peter Heywood (Member)
 11:38   Gary Gaynor (Member)
 11:46   Ken Littejohn (Reserved)
 12:30 - 14:00   Heaton Moor GC Society - Dining Room
 12:34 - 13:22   Members Only (Reserved For Members)
 13:30   Lynn Smalley (Member)
 13:38   Paul Johnston (Member)
 13:46   Audrey Knowles (Member)
 14:00 - 17:30   Mrs Green (Funeral) - Main Lounge
 14:02 - 15:14   Heaton Moor Golf Club (Society)
 15:30   Mr Philby (Visitor)
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
 18:00 - 21:00   Heaton Moor GC Society - Dining Room
Thu 20 Jul
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:46   Jackie Griffiths (Member)
 10:02   Pauline Spillane (Member)
 10:18   Doreen Relph (Member)
 10:26   Ruth Burgess (Member)
 10:42   Barbara Worth (Member)
 10:50   ms hutton x2 (Visitor)
 10:58   James Eastham (Member)
 11:46   Roger Little (Member)
 11:54   John Parkinson (Member)
 12:02   Christopher Evans (Member)
 12:10   John Beck (Member)
 12:18   Francis Blundell (Member)
 12:34 - 13:22   Members Only (Reserved For Members)
 14:02   Peter Long (Visitor)
 14:10   John & Chris Horty (Visitor)
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
 18:00 - 23:00   Howard Jackson (Meeting) - Small Lounge
Fri 21 Jul
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:46   David Green (Member)
 10:02   Mikael Sorling (Visitor)
 10:18   Kate Clarkson (Member)
 10:34   David Webster (Member)
 10:42   Ken Beattie (Member)
 10:58   James Billington (Member)
 12:26   Mike Stones (Member)
 12:34 - 13:54   Members Only (Reserved For Members)
 14:26   Andrew Little (Member)
 14:34   Stuart Todhunter (Member)
 14:42   Christopher Suthers (Member)
 15:30   Penelope Berends-Sheriff (Member)
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
Sat 22 Jul
 07:30 - 07:38   Members Only (Reserved For Members)
 07:46 - 17:22   Gents - Centenary Competition Q (Competition)
 17:30 - 21:22   Members Only (Reserved For Members)
 18:30 - 22:30   Seema Kennedy MP Thank You Party - Main Lounge (Buffet)
Sun 23 Jul
 07:30 - 09:54   Members Only (Reserved For Members)
 10:02   James Billington (Member)
 10:10   Stephen Swarbrick (Member)
 10:26 - 11:30   Ladies - Extra Sunday Stableford Q (Competition)
 11:38 - 12:02   Standish Cricket Club GS (Society)
 12:34 - 13:54   Members Only (Reserved For Members)
 13:00 - 22:00   Hayley Bamber christening - Main Lounge (Christening)
 14:02   Andrew Smith (Member)
 16:34 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
Mon 24 Jul
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:30   David Waddington (Member)
 09:38   Strathaven Members (Visitor)
 09:46   Jackie Griffiths (Member)
 09:54   Mark Hughes (Member)
 10:02   Stephen Pye (Member)
 10:10   Ken Beattie (Member)
 10:18   Alan Ross (Member)
 10:26   Graham Roberts (Member)
 10:34 - 11:46   RVSL v Leyland (Team)
 11:54   John Parkinson (Member)
 12:02   Christopher Evans (Member)
 12:10   John Beck (Member)
 12:18   Roger Little (Member)
 12:26   Francis Blundell (Member)
 12:34 - 13:22   Members Only (Reserved For Members)
 13:30 - 15:30   Jim Noblett (Meeting) - Small Lounge
 13:30   Vera Little (Member)
 14:02   Susanna Sulistio (Member)
 15:06 - 15:54   SDGA v Formby Hall (Reserved)
 16:00 - 18:00   RVSL Meal - Dining Room
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
 18:02 - 18:34   Junior Scratch Chuck In (Team)
Tue 25 Jul
 07:30 - 08:50   Members Only (Reserved For Members)
 08:58 - 12:18   Lady Capt Prize 1st Rnd + EG Medal Q (Competition)
 12:00 - 14:00   Rotary Club Dinner - Dining Room (Dinner)
 12:26   morrel (Visitor)
 12:34 - 13:54   Members Only (Reserved For Members)
 16:18 - 18:02   Lady Capt Prize 1st Rnd + EG Medal Q (Competition)
Wed 26 Jul
 07:30 - 07:38   Members Only (Reserved For Members)
 07:46 - 09:54   Gents - Midweek Stableford Q (Competition)
 10:02 - 11:54   Members Only (Reserved For Members)
 12:02 - 15:54   Gents - Midweek Stableford Q (Competition)
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
 20:00 - 22:30   Members Meeting - Main Lounge
 20:00 - 23:00   Members Meeting - Dining Room
Thu 27 Jul
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:00 - 10:00   Arriva GS - Dining Room
 09:30   Chris Wilding (Member)
 09:46   Doreen Relph (Member)
 09:54   Ann Taylor (Member)
 10:02   Ruth Burgess (Member)
 10:10 - 11:14   Arriva GS (Society)
 11:30   Lynn Smalley (Member)
 11:46   Roger Little (Member)
 11:54   John Parkinson (Member)
 12:02   Christopher Evans (Member)
 12:10   Francis Blundell (Member)
 12:18   John Beck (Member)
 12:26   Jamie Waters (Member)
 12:30 - 14:30   Arriva GS - Dining Room
 12:34 - 13:22   Members Only (Reserved For Members)
 13:30 - 14:26   Juniors - Centenary Competition Q (Competition)
 14:00 - 15:00   Management Meeting - Small Lounge
 14:34 - 15:38   Arriva GS (Society)
 15:00 - 18:00   Management Meeting - Dining Room
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
 19:00 - 22:30   Ladies New Members Meeting - Dining Room
Fri 28 Jul
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:46   David Green (Member)
 10:02   Roy Tunks (Member)
 10:10   Keith Malcolm (Member)
 10:18   Susanna Sulistio (Member)
 10:34   David Webster (Member)
 10:42   Ken Beattie (Member)
 11:06   James Beahan (Member)
 12:02 - 12:18   The Rogues (Society)
 12:26   Mike Stones (Member)
 12:34 - 13:54   Members Only (Reserved For Members)
 14:02 - 14:58   Blackbull Golf Society (Society)
 15:30   Dave Brookes (Member)
 15:54   Darren Hopwood
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
Sat 29 Jul
 07:30 - 07:38   Members Only (Reserved For Members)
 07:46 - 17:14   Gents - Club Competition Q (Competition)
 17:22 - 21:14   Members Only (Reserved For Members)
 19:00 - 23:00   Natalie Hodges (WA) - Main Lounge (Anniversary Party)
Sun 30 Jul
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:30 - 13:54   Lady Capt Prize 2nd Rnd + EG Medal QP (Competition)
 16:34 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
 18:00 - 23:00   Lady Captains Dinner - Main Lounge
 18:00 - 23:00   Lady Captains Dinner - Dining Room
Mon 31 Jul
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:46   Roy Tunks (Member)
 10:02   James Eastham (Member)
 10:10   Ken Beattie (Member)
 10:18   Alan Ross (Member)
 10:26   Graham Roberts (Member)
 10:34 - 11:46   RVSL v Preston (Team)
 11:54   John Parkinson (Member)
 12:02   John Beck (Member)
 12:10   Christopher Evans (Member)
 12:18   Roger Little (Member)
 12:26   Francis Blundell (Member)
 12:34 - 13:22   Members Only (Reserved For Members)
 13:30   Madeleine Gaskill (Member)
 13:38   Anthony Dawson (Member)
 13:46   David Green (Member)
 14:02   Stephen Pye (Member)
 14:18   Joyce Boyer (Member)
 16:00 - 18:00   RVSL Meal - Dining Room
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
 18:00 - 23:00   Management Meeting - Board Room
 18:02 - 18:34   Junior Scratch Chuck In (Team)


BRS Golf Online Booking Software   Online Booking Software provided by BRS Golf Systems