Penwortham Golf Club

< 2017 >
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec

Penwortham Golf Club - 1st Tee - Calendar - Jun 2017


Time Name
Thu 1 Jun
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:30   David Waddington (Member)
 09:46   Jackie Griffiths (Member)
 09:54   Pauline Spillane (Member)
 10:02   Ann Taylor (Member)
 10:10   Doreen Relph (Member)
 10:18   Barbara Worth (Member)
 10:26   Ruth Burgess (Member)
 10:34 - 11:46   RVSL v Rossendale Friendly (Team)
 11:54   John Parkinson (Member)
 12:02   Roger Little (Member)
 12:10   Christopher Evans (Member)
 12:18   John Beck (Member)
 12:34 - 13:22   Members Only (Reserved For Members)
 13:30   Lynn Smalley (Member)
 13:38   Vera Little (Member)
 13:54   Audrey Knowles (Member)
 14:10   Gerard Walsh (Member)
 14:18   James Billington (Member)
 15:06   Dave Mitchell (Member)
 15:54   Michael Duffell (Member)
 16:00 - 18:00   RVSL Meal - Dining Room
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
Fri 2 Jun
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:30   Craig Laraway (Member)
 10:02   Martin Rothwell (Member)
 10:18   David Green (Member)
 10:26   David Webster (Member)
 10:34   Anthony Rose (Member)
 10:58   William Hacking (Member)
 11:54   Peter Bolton (Member)
 12:02   Duncan Williams (Member)
 12:10   Michael Laraway (Member)
 12:26   Mike Stones (Member)
 12:34 - 13:54   Members Only (Reserved For Members)
 14:02 - 14:42   Duffy's GC (Visitor)
 15:06   Pauline Serridge (Member)
 15:22   Andrew Hartley (Visitor)
 15:30   Ian Robinson (Member)
 15:38   Irene Whittam (Member)
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
Sat 3 Jun
 07:30 - 07:38   Members Only (Reserved For Members)
 07:46 - 17:30   Gents - Club Competition Q (Competition)
 17:38 - 21:30   Members Only (Reserved For Members)
Sun 4 Jun
 07:30 - 08:26   Members Only (Reserved For Members)
 08:34 - 09:30   Juniors - Wilson Claret Jug Q (Competition)
 09:38 - 09:54   Members Only (Reserved For Members)
 10:02   Club Knockout (Member)
 10:26 - 11:30   Ladies - Extra Sunday Stableford Q (Competition)
 12:34 - 13:54   Members Only (Reserved For Members)
 14:02 - 15:30   Ladies Scratch Team (Team)
 14:30 - 19:00   John Howarth - Dining Room
 16:34 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
 19:00 - 20:00   Ladies Scratch Team Teas - Small Lounge
Mon 5 Jun
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:54   Jackie Griffiths (Member)
 10:10   Mike Lawler (Member)
 10:26   Ken Beattie (Member)
 10:34   David Webster (Member)
 10:42   Alan Ross (Member)
 10:50   Martin Jump (Member)
 11:46   Roger Little (Member)
 11:54   John Parkinson (Member)
 12:02   John Beck (Member)
 12:10   Christopher Evans (Member)
 12:18   Francis Blundell (Member)
 12:26   Frances Swarbrick (Member)
 12:34 - 13:22   Members Only (Reserved For Members)
 13:30   Vera Little (Member)
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
 18:00 - 23:00   Catenians - Dining Room (Dinner)
 18:00 - 23:00   Catenians - Main Lounge (Dinner)
 18:02 - 18:34   Junior Scratch Chuck In (Team)
Tue 6 Jun
 07:30 - 08:50   Members Only (Reserved For Members)
 08:58 - 12:18   Ladies Exchange Day (Reserved)
 12:34 - 13:54   Members Only (Reserved For Members)
 16:30 - 22:30   Ladies Exchange Day - Dining Room
 16:34 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
 19:00 - 23:00   Hutton Historical Society - Main Lounge (Dinner)
Wed 7 Jun
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:38   mr clarkson
 09:46   Roy Tunks (Member)
 09:54   Jackie Griffiths (Member)
 10:10   Andy Cowell (Visitor)
 10:18   Andy cowell (Visitor)
 10:26   David Webster (Member)
 10:34   Ken Beattie (Member)
 10:42   Alan Ross (Member)
 10:50   John Mulholland (Member)
 10:58   Ged Irvine (Member)
 11:06   Michael Peter Heywood (Member)
 11:14   Gary Gaynor (Member)
 11:22   Elizabeth Evans (Member)
 11:30   Barbara Worth (Member)
 11:38   Michael F Boland (Member)
 11:46   Roger Little (Member)
 11:54   Graham Heaps (Member)
 12:02   Vera Little (Member)
 12:10   Christopher Evans (Member)
 12:18   Elizabeth Burns (Member)
 12:26   Mark Farmer (Visitor)
 12:34 - 13:22   Members Only (Reserved For Members)
 14:02   Lynn Smalley (Member)
 15:30   Brendan Mulligan (Member)
 15:38   Anthony Pinder (Member)
 16:02 - 16:18   Members Only (Reserved For Members)
 16:26 - 17:46   P & D v Leyland (Team)
 16:30 - 20:00   Mrs Parkes (Funeral) - Dining Room
 19:00 - 22:00   Ladies Meeting - Small Lounge
Thu 8 Jun
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:46   Sheila E Chapas (Member)
 10:02   Evelyn Hunter (Member)
 10:10   Doreen Relph (Member)
 10:18   Joyce Boyer (Member)
 10:26   Ruth Burgess (Member)
 11:54   John Parkinson (Member)
 12:02   Christopher Evans (Member)
 12:10   Roger Little (Member)
 12:18   Francis Blundell (Member)
 12:26   John Beck (Member)
 12:34 - 13:22   Members Only (Reserved For Members)
 13:38   Vera Little (Member)
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
 18:00 - 22:30   Marshalling Meeting - Main Lounge
 18:00 - 22:30   Marshalling Meeting - Dining Room
Fri 9 Jun
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:30   David Rybowski (Member)
 09:38   Michael Laraway (Member)
 09:46   David Green (Member)
 10:10   Anthony Rose (Member)
 10:18   David Webster (Member)
 10:34 - 11:46   RVSL v Ashton & Lea (Team)
 11:54   Graham Heaps (Member)
 12:00 - 13:30   Civil Service Sports Council GS - Dining Room
 12:02   Gordon Bolton (Member)
 12:26   Mike Stones (Member)
 12:34 - 13:54   Members Only (Reserved For Members)
 14:02 - 14:34   Civil Service Sports Council GS (Society)
 15:30 - 23:00   Fun Golf Provisional Booking TBC - Main Lounge
 15:30 - 20:58   Fun Golf Front 9 Shot Gun Start (Reserved)
 16:00 - 18:00   RVSL Meal - Dining Room
 19:30 - 21:30   Civil Service Sports Council GS - Dining Room
Sat 10 Jun
 07:30 - 07:38   Members Only (Reserved For Members)
 07:46 - 17:38   Gents - Presidents Day 1 Q (Competition)
 17:46 - 21:38   Members Only (Reserved For Members)
Sun 11 Jun
 07:30 - 07:38   Members Only (Reserved For Members)
 07:46 - 16:02   Gents - Presidents Day 2 QP (Competition)
 16:34 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
 18:00 - 23:00   Presidents Day Dinner - Main Lounge
 18:00 - 23:00   Presidents Day Dinner - Dining Room
Mon 12 Jun
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:30   Richard Woods (Member)
 09:54   Jackie Griffiths (Member)
 10:02   Mike Lawler (Member)
 10:10   Alan Ross (Member)
 10:18   Ken Beattie (Member)
 10:26   David Webster (Member)
 10:34 - 11:46   RVSL v Fleetwood (Team)
 11:54   Christopher Evans (Member)
 12:02   Roger Little (Member)
 12:10   Francis Blundell (Member)
 12:18   John Parkinson (Member)
 12:26   John Beck (Member)
 12:34 - 13:22   Members Only (Reserved For Members)
 16:00 - 18:00   RVSL Meal - Dining Room
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
 18:00 - 22:30   Marshalling Meeting - Main Lounge
 18:00 - 22:30   Marshalling Meeting - Dining Room
 18:00 - 23:00   Catenians - Small Lounge (Evening Meeting)
 18:02 - 18:34   Junior Scratch Chuck In (Team)
Tue 13 Jun
 07:30 - 08:50   Members Only (Reserved For Members)
 08:00 - 16:00   H&S Meeting - Small Lounge
 08:58 - 12:18   Ladies - Mr Presidents Prize Q (Competition)
 12:00 - 14:30   Rotary Club Dinner - Dining Room (Dinner)
 12:34 - 13:54   Members Only (Reserved For Members)
 14:30 - 18:30   Martins Funeral Directors - Main Lounge (Funeral)
 14:30 - 18:30   Martins Funeral Directors - Dining Room
 16:18 - 18:02   Ladies - Mr Presidents Prize Q (Competition)
Wed 14 Jun
 07:30 - 07:38   Members Only (Reserved For Members)
 07:46 - 09:54   Gents - Midweek Stableford Q (Competition)
 10:02 - 11:54   Members Only (Reserved For Members)
 12:00 - 16:00   Funeral TBC - Dining Room (Funeral)
 12:02 - 15:54   Gents - Midweek Stableford Q (Competition)
 16:02 - 16:18   Members Only (Reserved For Members)
 16:26 - 17:46   P & D v Longridge (Team)
Thu 15 Jun
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 08:30 - 16:30   Little Hoole Primary School - Dining Room (Training)
 09:30   Paul Johnston (Member)
 09:54   Jackie Griffiths (Member)
 10:02   Evelyn Hunter (Member)
 10:10   Doreen Relph (Member)
 10:18   June E Butler (Member)
 10:26   Ruth Burgess (Member)
 10:34   Ann Taylor (Member)
 10:42   Barbara Worth (Member)
 10:50   Margaret Stones (Member)
 10:58   Andrew Barton (Visitor)
 11:38   Kevin Smalley (Member)
 11:46   Roger Little (Member)
 11:54   Christopher Evans (Member)
 12:02   John Parkinson (Member)
 12:10   Francis Blundell (Member)
 12:18   John Beck (Member)
 12:34 - 13:22   Members Only (Reserved For Members)
 14:00 - 16:00   Chairman - Small Lounge
 14:26   Gerard Walsh (Member)
 14:58 - 15:14   Steve Foster (Society)
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
 18:00 - 23:00   Marshalling Meeting - Main Lounge
 18:00 - 23:00   Marshalling Meeting - Dining Room
Fri 16 Jun
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:30   Michael Laraway (Member)
 09:38   Richard Taylor (Member)
 10:02   Howard Jackson (Member)
 10:18   Sue Green (Member)
 10:26   David Webster (Member)
 10:34   Ken Beattie (Member)
 11:06 - 12:26   Ladies Handicap Team (Team)
 12:34 - 13:54   Members Only (Reserved For Members)
 14:02   Lynn Smalley (Member)
 14:10   David G Hall (Member)
 14:50   James Beahan (Member)
 15:00 - 17:00   Ladies Handicap Team - Small Lounge
 15:54   Steven Mooney (Member)
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
Sat 17 Jun
 07:30 - 07:38   Members Only (Reserved For Members)
 07:46 - 17:38   Gents - Former Captains Millen QT (Competition)
 17:46 - 21:38   Members Only (Reserved For Members)
 18:00 - 23:00   Former Capts Millen Dinner - Dining Room
Sun 18 Jun
 07:30 - 08:26   Members Only (Reserved For Members)
 08:30 - 16:00   Mixed Team of Four (Open Competition)
 16:34 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
Mon 19 Jun
 07:30 - 08:50   Members Only (Reserved For Members)
 09:06 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:54   Jackie Griffiths (Member)
 10:10   James Eastham (Member)
 10:18   David Webster (Member)
 10:26   Alan Foxcroft (Member)
 10:34   Alan Ross (Member)
 10:42 - 12:26   Provisionally (Reserved)
 12:34 - 12:58   Members Only (Reserved For Members)
 13:06 - 17:30   Capt Charity Footballers Past & Present (Reserved)
 18:00 - 23:00   Footballers Past & Present - Main Lounge
 18:00 - 23:00   Footballers Past & Present - Dining Room
 18:02 - 18:34   Junior Scratch Chuck In (Team)
Tue 20 Jun
 07:30 - 08:50   Members Only (Reserved For Members)
 08:58 - 12:18   Ladies - EG Medal + 2 Other Comps (Competition)
 12:00 - 14:00   Rotary Club Dinner - Dining Room (Dinner)
 12:34 - 13:54   Members Only (Reserved For Members)
 16:18 - 18:02   Ladies - EG Medal + 2 Other Comps (Competition)
 19:00 - 22:00   PSTJFC AGM - Dining Room
Wed 21 Jun
 07:30 - 07:54   Members Only (Reserved For Members)
 08:02 - 08:26   Members Only (Open Competition)
 08:30 - 16:00   Gents Team of Two over 55's (Open Competition)
 16:02 - 16:18   Members Onl;y (Reserved For Members)
 16:26 - 17:46   P & D v Fishwick (Team)
Thu 22 Jun
 07:30 - 08:26   Members Only (Reserved For Members)
 08:34   Anthony Dawson (Guest/Member)
 08:42 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:30   David Rybowski (Member)
 09:38   Michael Laraway (Member)
 09:54   Jackie Griffiths (Member)
 10:02   Christine Bailey (Member)
 10:10   Kate Morritt (Member)
 10:18   Ann Taylor (Member)
 10:26   Ruth Burgess (Member)
 10:34   Doreen Relph (Member)
 10:42   Barbara Worth (Member)
 10:50   Margaret Stones (Member)
 10:58   Andrew Morey (Member)
 11:06 - 12:26   Lady Miller v The Lodge (Team)
 12:34 - 13:22   Members Only (Reserved For Members)
 13:30 - 14:02   Queens Head GS (Society)
 14:10   Vera Little (Member)
 14:18   Peter Woodburn (Member)
 14:50   Lynn Smalley (Member)
 15:06   Gerard Walsh (Member)
 15:14   James Billington (Member)
 15:54   Steven Mooney (Member)
 16:00 - 18:00   Miller Teams - Small Lounge
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
 16:30 - 19:30   Queens Head GS - Dining Room
Fri 23 Jun
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:30   Martin Rothwell (Member)
 09:38   Maggie Jones (Member)
 09:46   Elizabeth Evans (Member)
 10:10   William Hacking (Member)
 10:18   Steven Mooney (Member)
 10:26   Anthony Rose (Member)
 10:34   David Webster (Member)
 10:50   Jamie Waters (Member)
 10:58   Joseph Sidebottom (Member)
 11:06 - 12:26   Lady Vets v Knott End (Team)
 12:34 - 13:54   Members Only (Reserved For Members)
 14:02   Donna Brookes (Member)
 14:10   John Richardson (Member)
 14:18   John Hilton (Member)
 14:26   James Beahan (Member)
 14:34   Martin Hothersall (Member)
 16:00 - 17:00   Lady Vets - Small Lounge
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
Sat 24 Jun
 07:30 - 07:38   Members Only (Reserved For Members)
 07:46 - 17:38   Gents - Vice Captains Prize QP (Competition)
 17:30 - 23:00   Vice Captains Social - Main Lounge
 17:30 - 23:00   Vice Captains Social - Dining Room
 17:46 - 21:38   Members Only (Reserved For Members)
Sun 25 Jun
 07:30 - 09:30   Members Only (Reserved For Members)
 09:38 - 13:06   Lady Presidents Day QP (Competition)
 13:14 - 13:54   Members Only (Reserved For Members)
 14:02 - 14:50   NLJGA v Heysham (Competition)
 16:34 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
 18:00 - 23:00   Lady Presidents Dinner - Dining Room
 18:00 - 23:00   Lady Presidents Dinner - Main Lounge
Mon 26 Jun
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 08:30 - 09:30   Highbury Golf Society - Main Lounge
 09:30 - 10:26   Highbury GS (Society)
 10:34 - 11:46   RVSL v Clitheroe (Team)
 11:54   John Parkinson (Member)
 12:00 - 13:30   Highbury Golf Society - Main Lounge
 12:02   Christopher Evans (Member)
 12:10   Roger Little (Member)
 12:18   John Beck (Member)
 12:26   Francis Blundell (Member)
 12:34 - 13:22   Members Only (Reserved For Members)
 13:30 - 14:26   Highbury GS (Society)
 14:34   Vera Little (Member)
 15:54   Dave Brookes (Member)
 16:00 - 18:00   RVSL Meal - Dining Room
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
 17:30 - 20:00   Highbury Golf Society - Main Lounge
 18:00 - 23:00   Management Meeting - Board Room
 18:02 - 18:34   Junior Scratch Chuck In (Team)
Tue 27 Jun
 07:30 - 08:50   Members Only (Reserved For Members)
 08:58 - 12:18   Ladies - Lady Vice Capt Prize QP (Competition)
 12:30 - 16:00   Preston North Primary School Cluster - Dining Room (Afternoon Meeting)
 12:34 - 13:54   Members Only (Reserved For Members)
 16:18 - 18:02   Ladies - Lady Vice Capt Prize QP (Competition)
 20:00 - 21:30   Ladies Presentation - Dining Room
Wed 28 Jun
 07:30 - 07:46   Members Only (Reserved For Members)
 07:54 - 09:54   Gents - Over 50's Prize Q (Competition)
 10:02 - 11:54   Members Only (Reserved For Members)
 12:02 - 15:54   Gents - Over 50's Prize Q (Competition)
 12:30 - 16:30   FUNERAL - Dining Room
 16:02 - 16:18   Members Only (Reserved For Members)
 16:26 - 17:46   P & D v Shaw Hill (Team)
 17:54   Knockout (Member)
Thu 29 Jun
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:00 - 10:00   Bernard Wood - Dining Room
 09:30   Jackie Griffiths (Member)
 09:38   June E Butler (Member)
 09:46   Doreen Relph (Member)
 09:54   Ruth Burgess (Member)
 10:02 - 11:14   Bernard Wood (Society)
 11:22   Barbara Worth (Member)
 11:30   Frances Swarbrick (Member)
 11:38   Ann Taylor (Member)
 11:46   John Parkinson (Member)
 11:54   Francis Blundell (Member)
 12:02   John Beck (Member)
 12:10   Christopher Evans (Member)
 12:18   Roger Little (Member)
 12:34 - 13:22   Members Only (Reserved For Members)
 13:30 - 15:14   Andrew Rigby GS (Society)
 15:54   Dave Brookes (Member)
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
 19:00 - 23:00   Andrew Rigby VP TBC - Dining Room
Fri 30 Jun
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:30   Brendan Mulligan (Member)
 09:46   David Green (Member)
 09:54   Jackie Griffiths (Member)
 10:10   Martin Rothwell (Member)
 10:26   Anthony Rose (Member)
 10:34   David Webster (Member)
 10:42   Jamie Waters (Member)
 10:50   Joseph Sidebottom (Member)
 10:58   Christopher Lavery (Member)
 11:06 - 12:26   Lady Miller v Shaw Hill (Team)
 12:34 - 13:54   Members Only (Reserved For Members)
 14:02   Lynn Smalley (Member)
 14:10   Luke Ashley (Visitor)
 14:18   Martin Hothersall (Member)
 14:26   Mr morel (Visitor)
 14:34   Gary Sams (Member)
 14:58   Gerard Walsh (Member)
 15:30 - 15:54   SDGA v Hesketh (Team)
 16:00 - 18:00   Miller teams - Small Lounge
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)


BRS Golf Online Booking Software   Online Booking Software provided by BRS Golf Systems