Penwortham Golf Club

< 2017 >
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec

Penwortham Golf Club - 1st Tee - Calendar - Apr 2017


Time Name
Sat 1 Apr
 07:30 - 07:40   Members Only (Reserved For Members)
 07:50 - 14:40   Gents - Sides Match NQ (Competition)
 10:00 - 12:00   Captains Drive in Breakfast - Dining Room
 14:50 - 19:38   Members Only (Reserved For Members)
 18:00 - 23:00   Sides Match Dinner - Main Lounge
 18:00 - 23:00   Sides Match Dinner - Dining Room
Sun 2 Apr
 07:30 - 09:54   Members Only (Reserved For Members)
 10:26 - 12:58   Ladies Spring Meeting NQ P (Competition)
 16:00 - 19:00   Ladies Spring Meeting - Dining Room
 16:34 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
Mon 3 Apr
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:30   Hugh Paterson (Member)
 09:46   Robert Roberts (Member)
 09:54   Jackie Griffiths (Member)
 10:02   Steven Mooney (Member)
 10:18   Neil Hulme (Member)
 10:26   Ken Beattie (Member)
 10:34   Alan Ross (Member)
 10:42   Graham Roberts (Member)
 11:00 - 12:30   Lancashire Constabulary Retired members AGM - Dining Room
 11:46   Roger Little (Member)
 11:54   Francis Blundell (Member)
 12:02   John Parkinson (Member)
 12:10   Christopher Evans (Member)
 12:18   John Beck (Member)
 12:34 - 13:22   Members Only (Reserved For Members)
 13:30   Vera Little (Member)
 13:54   Malcolm Blount (Member)
 14:02 - 14:42   Lancashire Constabulary Retired members (Society)
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
 18:00 - 23:00   Catenians - Dining Room (Dinner)
 18:00 - 23:00   Catenians - Main Lounge (Dinner)
Tue 4 Apr
 07:30 - 08:50   Members Only (Reserved For Members)
 08:58 - 12:18   Ladies - Stableford TBC NQ (Competition)
 12:34 - 13:54   Members Only (Reserved For Members)
 14:00 - 19:00   Blackpool Council Adoption Info Meeting - Dining Room
 16:18 - 18:02   Ladies - Stableford TBC NQ (Competition)
Wed 5 Apr
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 10:10   Steven Mooney (Member)
 10:26   Ken Beattie (Member)
 10:34   David Webster (Member)
 10:42   Alan Ross (Member)
 10:50   Alan Foxcroft (Member)
 10:58   Ged Irvine (Member)
 11:06   Michael Peter Heywood (Member)
 11:14   Gary Gaynor (Member)
 11:46   Anthony Smith (Member)
 12:34 - 13:22   Members Only (Reserved For Members)
 13:30   Roy Tunks (Member)
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
 19:00 - 22:00   Ladies Meeting - Small Lounge
Thu 6 Apr
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:54   Jackie Griffiths (Member)
 10:02   Matthew Stevenson (Member)
 10:18   Pauline Spillane (Member)
 10:26   Barbara Worth (Member)
 10:34   Ann Taylor (Member)
 10:50   Madeleine Gaskill (Member)
 11:06   Gillian Roscoe (Member)
 11:14   William Hacking (Member)
 11:30   Steven Mooney (Member)
 11:46   Roger Little (Member)
 11:54   Francis Blundell (Member)
 12:02   Christopher Evans (Member)
 12:10   John Beck (Member)
 12:18   John Parkinson (Member)
 12:34 - 13:30   Members Only (Reserved For Members)
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
Fri 7 Apr
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:00 - 10:00   Ryscar Golf Society - Dining Room
 09:30   Malcolm Chambers (Member)
 09:46   David Green (Member)
 10:02 - 10:18   Ryscar Golf Society (Society)
 10:34   Anthony Rose (Member)
 10:42   David Webster (Member)
 12:26   Alan Poole (Member)
 12:34 - 13:54   Members Only (Reserved For Members)
 14:26 - 14:34   Eric Lawson (Visitor)
 14:30 - 16:00   Ryscar Golf Society - Dining Room
 15:54   Steven Woods (Member)
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
Sat 8 Apr
 07:30 - 07:38   Members Only (Reserved For Members)
 07:46 - 15:54   Gents - Club Competition NQ (Competition)
 16:02 - 19:54   Members Only (Reserved For Members)
Sun 9 Apr
 07:30 - 08:26   Members Only (Reserved For Members)
 08:34 - 09:30   Juniors - Dads Prize NQ (Competition)
 09:38 - 09:54   Members Only (Reserved For Members)
 11:30 - 13:22   Club Mixed (Competition)
 13:30 - 13:54   Members Only (Reserved For Members)
 14:00 - 19:00   Stuart Duck Christening - Main Lounge (Christening)
 14:00 - 19:00   Stuart Duck Christening - Dining Room
 14:00 - 18:00   Club Mixed - Rear Lounge
 16:34 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
Mon 10 Apr
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:30   Roy Tunks (Member)
 09:46   Kate Clarkson (Member)
 09:54   Jackie Griffiths (Member)
 10:10   Graham Roberts (Member)
 10:18   Alan Ross (Member)
 10:26   Ken Beattie (Member)
 10:34 - 11:46   RVSL v Shaw Hill (Team)
 11:54   John Parkinson (Member)
 12:00 - 15:30   Buckleys Funeral - Dining Room
 12:02   Christopher Evans (Member)
 12:10   John Beck (Member)
 12:18   Francis Blundell (Member)
 12:26   Roger Little (Member)
 12:34 - 13:22   Members Only (Reserved For Members)
 13:30   Madeleine Gaskill (Member)
 16:00 - 18:00   RVSL Meal - Dining Room
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
 18:00 - 23:00   Catenians - Small Lounge (Evening Meeting)
 18:30 - 19:30   Penwortham Bridge Club - Dining Room
 19:30 - 22:30   Penwortham Bridge Club - Main Lounge
Tue 11 Apr
 07:30 - 08:50   Members Only (Reserved For Members)
 08:58 - 12:18   Ladies April Stableford (Competition)
 12:00 - 17:00   Buckleys - Main Lounge
 12:00 - 17:00   Buckleys - Dining Room
 12:26 - 13:54   Members Only (Reserved For Members)
 16:18 - 18:02   Ladies April Stableford (Competition)
Wed 12 Apr
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:30   Gary Hardman (Member)
 09:38   Roy Tunks (Member)
 09:46   David Webster (Member)
 09:54   Ken Beattie (Member)
 10:02   Graham Roberts (Member)
 10:10 - 12:26   RVSL Curtainraiser (Team)
 12:34 - 13:22   Members Only (Reserved For Members)
 13:30   Richard Taylor (Member)
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
 16:30 - 19:00   RVSL Meal - Dining Room
Thu 13 Apr
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:38   Robert Roberts (Member)
 09:46   Jackie Griffiths (Member)
 09:54   Paul McQuade (Member)
 10:02   Doreen Relph (Member)
 10:10   Pauline Spillane (Member)
 10:18   Barbara Worth (Member)
 10:26   Ruth Burgess (Member)
 10:34 - 11:46   RVSL v Fairhaven (Team)
 11:54   John Parkinson (Member)
 12:02   Christopher Evans (Member)
 12:10   Roger Little (Member)
 12:18   John Beck (Member)
 12:26   Francis Blundell (Member)
 12:34 - 13:22   Members Only (Reserved For Members)
 13:30   Vera Little (Member)
 13:38   Peter Bolton (Member)
 14:02   Steven Mooney (Member)
 16:00 - 18:00   RVSL Meal - Dining Room
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
Fri 14 Apr
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:30   Martin Hothersall (Member)
 09:38   Julie Jump (Member)
 09:46   David Green (Member)
 09:54   Matthew Clarkson (Member)
 10:02 - 11:30   Ladies Scratch Team (Team)
 11:38   Steven Mooney (Member)
 12:26   Mike Stones (Member)
 12:34 - 13:54   Members Only (Reserved For Members)
 15:30 - 18:00   Ladies Scratch Team Teas - Small Lounge
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
Sat 15 Apr
 07:30 - 07:38   Members Only (Reserved For Members)
 07:46 - 16:02   Gents - Sat Lads Comp NQ (Competition)
 16:10 - 20:02   Members Only (Reserved For Members)
 18:00 - 23:00   Sat Lads Meal - Main Lounge
 18:00 - 23:00   Sat Lads Meal - Dining Room
Sun 16 Apr
 07:30 - 08:26   Members Only (Reserved For Members)
 08:34 - 09:30   Juniors - Jack Leyland Trophy Q (Competition)
 09:38 - 09:54   Members Only (Reserved For Members)
 10:34 - 11:30   Ladies - Spring Sunday S'Ford Q (Competition)
 12:34 - 13:54   Members Only (Reserved For Members)
 16:34 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
Mon 17 Apr
 07:30   Members Only (Reserved For Members)
 07:38 - 07:46   Membes Only (Reserved For Members)
 07:54 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:30   Martin Hothersall (Member)
 09:38   Anthony Smith (Member)
 09:54   Jackie Griffiths (Member)
 10:26   Ken Beattie (Member)
 10:34   Alan Foxcroft (Member)
 10:42   Alan Ross (Member)
 10:50   Vera Little (Member)
 10:58   Jack Dilworth (Member)
 11:06   James Beahan (Member)
 11:14   Jean Massheder (Member)
 11:22   Matthew Stevenson (Member)
 11:30   Robert Roberts (Member)
 11:38   George Littler (Member)
 11:46   Francis Blundell (Member)
 11:54   John Parkinson (Member)
 12:02   Christopher Evans (Member)
 12:10   Roger Little (Member)
 12:18   John Beck (Member)
 12:26   Duncan Williams (Member)
 12:34 - 13:22   Members Only (Reserved For Members)
 13:38   Kate Morritt (Member)
 13:46   Barbara Worth (Member)
 14:02   Peter Bolton (Member)
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
 18:02 - 18:34   Junior Scratch Chuck In (Team)
Tue 18 Apr
 07:30 - 08:50   Members Only (Reserved For Members)
 08:58 - 12:18   Ladies - Scott Leggatt(Foursomes) NQ (Competition)
 12:34 - 13:54   Members Only (Reserved For Members)
 16:18 - 18:08   Ladies - Scott Leggatt(Foursomes) NQ (Competition)
Wed 19 Apr
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 08:00 - 23:00   Kitchen Closed - Refurb - Main Lounge
 08:00 - 23:00   Kitchen Closed - Refurb - Dining Room
 09:30   Michael Laraway (Member)
 09:38   Richard Taylor (Member)
 10:02   Steven Mooney (Member)
 10:26   Ken Beattie (Member)
 10:34   David Webster (Member)
 10:42   Alan Ross (Member)
 10:50   Graham Roberts (Member)
 10:58   Ged Irvine (Member)
 11:06   Michael Peter Heywood (Member)
 11:14   Gary Gaynor (Member)
 11:22   Graham (Visitor)
 11:30   Steve Harkness (Member)
 11:38   Alan Foxcroft (Member)
 11:46   Susanna Sulistio (Member)
 12:34 - 13:22   Members Only (Reserved For Members)
 15:30   Christopher Tyrer (Member)
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
 19:00 - 23:00   Catenians - Rear Lounge
Thu 20 Apr
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 08:00 - 23:00   Kitchen Closed - Refurb - Main Lounge
 08:00 - 23:00   Kitchen Closed - Refurb - Dining Room
 09:54   Jackie Griffiths (Member)
 10:02   Steven Mooney (Member)
 10:10   Susanna Sulistio (Member)
 10:26   Ruth Burgess (Member)
 10:42   Kate Morritt (Member)
 10:50   Margaret Peebles (Member)
 11:06   Margaret Young (Member)
 11:14   Gillian Roscoe (Member)
 11:30   Kenny Cummings (Member)
 11:46   Roger Little (Member)
 11:54   John Parkinson (Member)
 12:02   Christopher Evans (Member)
 12:10   John Beck (Member)
 12:18   Francis Blundell (Member)
 12:34 - 13:22   Members Only (Reserved For Members)
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
Fri 21 Apr
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 08:00 - 23:00   Kitchen Closed - Refurb - Main Lounge
 08:00 - 23:00   Kitchen Closed - Refurb - Dining Room
 09:30   Michael Laraway (Member)
 09:46   David Green (Member)
 10:02   James Eastham (Member)
 10:10   Paul Salkeld (Member)
 10:34   Anthony Rose (Member)
 10:42   David Webster (Member)
 11:06   Joseph Sidebottom (Member)
 11:14   Jamie Waters (Member)
 12:26   Mike Stones (Member)
 12:34 - 13:54   Members Only (Reserved For Members)
 14:02   Martin Rothwell (Member)
 14:10   Peter Bolton (Member)
 14:58   Wesley Nuttall (Member)
 15:46   Susanna Sulistio (Member)
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
Sat 22 Apr
 07:30 - 07:38   Members Only (Reserved For Members)
 07:46 - 16:18   Gents - Club Competition NQ (Competition)
 16:26 - 20:18   Members Only (Reserved For Members)
 18:00 - 23:00   St George's Night - Main Lounge
 18:00 - 23:00   St George's Night - Dining Room
Sun 23 Apr
 07:30 - 08:26   Members Only (Reserved For Members)
 08:34 - 09:30   Juniors - Tee Timers Prize 1st Rnd (Competition)
 09:00 - 10:00   Blackpool Cricket Club GS - Dining Room
 09:38 - 09:54   Members Only (Reserved For Members)
 10:02 - 10:58   Blackpool Cricket Club Golf Society (Society)
 11:14   Martin Rothwell (Member)
 12:34 - 13:54   Members Only (Reserved For Members)
 14:00 - 17:00   Arthur Fish - Dining Room
 14:02   Stuart Bond
 16:34 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
Mon 24 Apr
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:38   Roy Tunks (Member)
 09:54   Jackie Griffiths (Member)
 10:18   James Eastham (Member)
 10:26   Ken Beattie (Member)
 10:34   Alan Ross (Member)
 10:42   Graham Roberts (Member)
 11:38   Chris Wilding (Member)
 11:46   Roger Little (Member)
 11:54   John Parkinson (Member)
 12:02   Christopher Evans (Member)
 12:10   John Beck (Member)
 12:18   Francis Blundell (Member)
 12:34 - 13:22   Members Only (Reserved For Members)
 13:30 - 13:38   Steven Harris
 13:46   Margaret Peebles (Member)
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
 18:00 - 23:00   Management Meeting - Board Room
 18:02 - 18:34   Junior Scratch Chuck In (Team)
Tue 25 Apr
 07:30 - 08:50   Members Only (Reserved For Members)
 08:58 - 12:18   Ladies - April EG Medal QT (Competition)
 12:34 - 13:54   Members Only (Reserved For Members)
 16:18 - 18:02   Ladies - April EG Medal QT (Competition)
Wed 26 Apr
 07:30 - 07:38   Members Only (Reserved For Members)
 07:46 - 09:54   Gents - Midweek Stableford NQ (Competition)
 10:02 - 11:54   Members Only (Reserved For Members)
 12:02 - 16:26   Gents - Midweek Stableford NQ (Competition)
 16:34 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
Thu 27 Apr
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:54   Jackie Griffiths (Member)
 10:18   Ruth Burgess (Member)
 10:26   Doreen Relph (Member)
 10:34   Kate Morritt (Member)
 10:42   Barbara Worth (Member)
 10:50   Jean Massheder (Member)
 10:58   Vera Little (Member)
 11:06 - 11:14   Frank Hughes (Visitor)
 11:22 - 12:26   Ladies Miller v Staining (Team)
 12:34 - 13:22   Members Only (Reserved For Members)
 16:00 - 18:00   Ladies Miller - Small Lounge
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
Fri 28 Apr
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:30   Michael Laraway (Member)
 09:46   David Green (Member)
 10:34   David Webster (Member)
 10:42   Ken Beattie (Member)
 10:50   James Eastham (Member)
 11:06   Elizabeth Burns (Member)
 12:26   Mike Stones (Member)
 12:34 - 13:54   Members Only (Reserved For Members)
 14:02   Peter Bolton (Member)
 15:06   Ross Morrell (Member)
 15:14   Taras Daneliuk (Member)
 15:46   Stephen Swarbrick (Member)
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
Sat 29 Apr
 07:30 - 07:40   Members Only (Reserved For Members)
 07:50 - 16:30   Gents - Winter League 4BBB NQ (Competition)
 16:34 - 20:34   Members Only (Reserved For Members)
 18:00 - 23:00   Winter League Dinner - Main Lounge
 18:00 - 23:00   Winter League Dinner - Dining Room
Sun 30 Apr
 07:30 - 08:26   Members Only (Reserved For Members)
 08:34 - 09:30   Juniors - Tee Timers Prize 2nd Rnd (Competition)
 09:38 - 09:54   Members Only (Reserved For Members)
 10:26 - 11:30   Ladies - Extra Sunday Stableford Q (Competition)
 11:38 - 12:10   Durham City Golf Club (Society)
 12:26   Club Knockout (Member)
 12:34 - 13:54   Members Only (Reserved For Members)
 14:02 - 15:30   Ladies Scratch Team (Team)
 16:00 - 19:00   Durham City Golf Club - Dining Room
 16:34 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
 19:00 - 20:00   Ladies Scratch Team Teas ? - Small Lounge


BRS Golf Online Booking Software   Online Booking Software provided by BRS Golf Systems