Penwortham Golf Club

< 2017 >
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec

Penwortham Golf Club - 1st Tee - Calendar - Oct 2017


Time Name
Sun 1 Oct
 07:30 - 09:54   Members Only (Reserved For Members)
 10:26 - 11:30   Ladies - Extra Sunday Stableford Q (Competition)
 12:34 - 13:54   Members Only (Reserved For Members)
 14:00 - 18:00   Steve Geldard (80th Birthday) - Dining Room
 16:34 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
Mon 2 Oct
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 10:02   Ken Beattie (Member)
 10:10   Alan Ross (Member)
 10:18   Graham Roberts (Member)
 10:26 - 10:58   NAFAS GS (Society)
 11:46   Roger Little (Member)
 11:54   Christopher Evans (Member)
 12:02   John Parkinson (Member)
 12:10   Francis Blundell (Member)
 12:18   John Beck (Member)
 12:34 - 13:22   Members Only (Reserved For Members)
 15:00 - 18:00   NAFAS GS AGM & AFTERNOON TEA - Dining Room
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
 18:00 - 23:00   Catenians - Dining Room (Dinner)
 18:00 - 23:00   Catenians - Main Lounge (Dinner)
Tue 3 Oct
 07:30 - 08:50   Members Only (Reserved For Members)
 08:58 - 12:18   Ladies - Pat Topping Mem Spoon(S'Ford)Q (Competition)
 12:34 - 13:54   Members Only (Reserved For Members)
 16:34 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
Wed 4 Oct
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 10:00 - 12:00   Jim Noblett - Meeting - Small Lounge
 10:26   Ken Beattie (Member)
 10:34   Alan Ross (Member)
 10:42   Graham Roberts (Member)
 10:50   David Webster (Member)
 10:58   Graham Waller (Member)
 11:06   Michael Peter Heywood (Member)
 11:14   Ged Irvine (Member)
 12:34 - 13:22   Members Only (Reserved For Members)
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
 18:00 - 23:00   NSPCC Charity Night Graham Ormiston - Main Lounge
 18:00 - 23:00   NSPCC Charity Night Graham Ormiston - Dining Room
 19:00 - 22:00   Ladies Meeting - Small Lounge
Thu 5 Oct
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:30   Maggie Jones (Member)
 09:38   Roy Tunks (Member)
 09:54   Jackie Griffiths (Member)
 10:02   Pauline Spillane (Member)
 10:10   Ann Taylor (Member)
 10:18   Elizabeth Evans (Member)
 10:26   Barbara Worth (Member)
 10:58   Ruth Burgess (Member)
 11:06   Audrey Knowles (Member)
 11:46   Roger Little (Member)
 11:54   John Parkinson (Member)
 12:02   Christopher Evans (Member)
 12:10   John Beck (Member)
 12:18   Francis Blundell (Member)
 12:34 - 13:22   Members Only (Reserved For Members)
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
Fri 6 Oct
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:30   Susanna Sulistio (Member)
 09:46   David Green (Member)
 10:10   Kate Clarkson (Member)
 10:26   David Webster (Member)
 10:34   Ken Beattie (Member)
 11:30   Graham Heaps (Member)
 11:46   Roger Little (Member)
 11:54   John Beck (Member)
 12:02   Francis Blundell (Member)
 12:10   Michael F Boland (Member)
 12:34 - 13:54   Members Only (Reserved For Members)
 14:02   Martin Rothwell (Member)
 14:10   Peter Bolton (Member)
 14:18   Paul Johnston (Member)
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
Sat 7 Oct
 07:30 - 07:38   Members Only (Reserved For Members)
 07:46 - 14:34   Gents - Turkey Trot 3 Man Team (6/6/6)NQ (Competition)
 14:42 - 18:34   Members Only (Reserved For Members)
 18:00 - 23:00   Theme Night - Dining Room
 18:00 - 23:00   Theme Night - Main Lounge
Sun 8 Oct
 07:30 - 09:54   Members Only (Reserved For Members)
 10:02   John Bond (Member)
 10:18   Kevin Ollerton (Member)
 10:26 - 12:26   Club Mixed (Competition)
 12:00 - 18:00   Club Mixed - Main Lounge
 12:34 - 13:54   Members Only (Reserved For Members)
 16:34 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
Mon 9 Oct
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:54   Jackie Griffiths (Member)
 10:18   Roy Tunks (Member)
 10:26   Ken Beattie (Member)
 10:34   Alan Ross (Member)
 10:42   Graham Roberts (Member)
 11:14   David Nix (Member)
 11:30 - 18:00   Davania Collier - Dining Room
 11:30 - 18:00   Davania Collier Funeral TBC - Main Lounge (Funeral)
 11:30   Graham Heaps (Member)
 11:46   Roger Little (Member)
 11:54   John Parkinson (Member)
 12:02   Christopher Evans (Member)
 12:10   Francis Blundell (Member)
 12:18   John Beck (Member)
 12:34 - 13:22   Members Only (Reserved For Members)
 14:58   Paul Johnston (Member)
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
 18:00 - 23:00   Catenians - Small Lounge (Evening Meeting)
Tue 10 Oct
 07:30 - 08:50   Members Only (Reserved For Members)
 08:58 - 12:18   Ladies - October Stableford Q (Competition)
 09:00 - 12:00   Howard Jackson - Meetings - Small Lounge
 12:34 - 13:54   Members Only (Reserved For Members)
 15:00 - 18:00   Lady Captains Meeting - Small Lounge
 16:34 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
Wed 11 Oct
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:30   Ken Beattie (Member)
 09:38   Alan Ross (Member)
 10:10 - 12:02   RVSL Captain's Day (Team)
 12:10   Ged Irvine (Member)
 12:18   Gary Gaynor (Member)
 12:26   Ian Robinson (Member)
 12:34 - 12:50   RVSL Captain's Day (Team)
 12:58 - 13:22   Members Only (Reserved For Members)
 16:00 - 18:00   RVSL Meal - Dining Room
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
Thu 12 Oct
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:54   Jackie Griffiths (Member)
 10:10   Margaret Young (Member)
 10:26   Jean Woollam (Member)
 10:34   Vera Little (Member)
 10:42   Barbara Worth (Member)
 10:58   Elizabeth Evans (Member)
 11:46   Roger Little (Member)
 11:54   Christopher Evans (Member)
 12:02   John Parkinson (Member)
 12:10   John Beck (Member)
 12:18   Francis Blundell (Member)
 12:34 - 13:22   Members Only (Reserved For Members)
 14:34   Duncan Baxter (Member)
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
Fri 13 Oct
 07:38 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:46   David Green (Member)
 10:02   Martin Rothwell (Member)
 10:18   Paul McQuade (Member)
 10:26   David Webster (Member)
 10:34   Anthony Rose (Member)
 11:00 - 18:00   Funeral TBC - Main Lounge (Funeral)
 11:00 - 18:00   Funeral - Dining Room
 11:54   Graham Heaps (Member)
 12:26   Mike Stones (Member)
 12:34 - 13:54   Members Only (Reserved For Members)
 15:14   Francis Blundell (Member)
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
Sat 14 Oct
 07:38 - 07:46   Members Only (Reserved For Members)
 07:50 - 14:10   Gents - Sides Match NQ (Competition)
 14:18 - 18:18   Members Only (Reserved For Members)
 17:30 - 23:00   Sides Match Dinner - Main Lounge
 17:30 - 23:00   Sides Match Dinner - Dining Room
Sun 15 Oct
 07:38 - 07:54   Members Only (Reserved For Members)
 08:02 - 08:58   Gents Winter League (Competition)
 09:06 - 09:54   Members Only (Reserved For Members)
 10:10   Pauline Spillane (Member)
 10:26 - 12:26   Club Mixed (Competition)
 12:00 - 18:00   Club Mixed - Main Lounge
 12:34 - 13:54   Members Only (Reserved For Members)
 16:34 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
Mon 16 Oct
 07:38 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:30   Andi Whittle (Member)
 10:02   Jackie Griffiths (Member)
 10:26   Ken Beattie (Member)
 10:34   Alan Ross (Member)
 10:42   Graham Roberts (Member)
 11:30   Graham Heaps (Member)
 11:46   Francis Blundell (Member)
 11:54   John Parkinson (Member)
 12:02   John Beck (Member)
 12:10   Roger Little (Member)
 12:18   Christopher Evans (Member)
 12:34 - 13:22   Members Only (Reserved For Members)
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
 19:00 - 21:00   Table Tennis Evening - Main Lounge
Tue 17 Oct
 07:46 - 09:54   Members Only (Reserved For Members)
 12:34 - 13:54   Members Only (Reserved For Members)
 16:34 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
Wed 18 Oct
 07:46 - 08:58   Members Only (Reserved For Members)
 09:06 - 14:02   Gents - Midweek Turkey Trot NQ (Competition)
 12:30 - 16:00   Wrist Meeting - Dining Room (Afternoon Meeting)
 15:00 - 18:00   Mrs C Robertson - Main Lounge (Funeral)
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
Thu 19 Oct
 07:46 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:30   Roy Tunks (Member)
 09:38   Robert Roberts (Member)
 09:54   Jackie Griffiths (Member)
 10:18   Pauline Spillane (Member)
 10:26   Ann Taylor (Member)
 10:34   Ruth Burgess (Member)
 10:42   Barbara Worth (Member)
 10:50   Frances Swarbrick (Member)
 11:06   Margaret Young (Member)
 11:46   Roger Little (Member)
 11:54   John Parkinson (Member)
 12:02   Christopher Evans (Member)
 12:10   Francis Blundell (Member)
 12:18   John Beck (Member)
 12:34 - 13:22   Members Only (Reserved For Members)
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
Fri 20 Oct
 07:46 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:38   Roy Tunks (Member)
 09:46   David Green (Member)
 10:02   Anthony Smith (Member)
 10:10   Denis Towers (Member)
 10:26   Anthony Rose (Member)
 10:34   David Webster (Member)
 10:50   Valarie MacLean (Member)
 11:14   Norman Yates (Member)
 11:22   David Nix (Member)
 11:46   Graham Heaps (Member)
 12:26   Mike Stones (Member)
 12:34 - 13:54   Members Only (Reserved For Members)
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
 18:00 - 23:00   Trophy Night - Main Lounge
 18:00 - 23:00   Trophy Night - Dining Room
Sat 21 Oct
 07:45 - 14:45   Gents - Turkey Trot 4BBB (Competition)
 14:58 - 18:02   Members Only (Reserved For Members)
 18:00 - 23:00   Catenians Quiz Night - Dining Room (Buffet)
Sun 22 Oct
 07:54   Members Only (Reserved For Members)
 08:02 - 08:58   Gents Winter League (Competition)
 09:06 - 09:54   Members Only (Reserved For Members)
 11:14 - 14:18   Ladies - Sides Match NQ P (Competition)
 16:34 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
 18:30 - 21:00   Ladies Sides Match Dinner - Dining Room
Mon 23 Oct
 07:54 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:54   Jackie Griffiths (Member)
 10:26   Ken Beattie (Member)
 10:34   Alan Ross (Member)
 10:42   Graham Roberts (Member)
 11:46   John Parkinson (Member)
 11:54   Christopher Evans (Member)
 12:02   Roger Little (Member)
 12:10   Francis Blundell (Member)
 12:18   John Beck (Member)
 12:34 - 13:22   Members Only (Reserved For Members)
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
 19:00 - 22:30   Management Meeting - Dining Room
 19:00 - 21:00   Table Tennis Evening - Main Lounge
Tue 24 Oct
 07:54 - 09:54   Members Only (Reserved For Members)
 12:34 - 13:54   Members Only (Reserved For Members)
 13:00 - 13:30   Wrist Meeting CANCELLED - Dining Room (Afternoon Meeting)
 16:34 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
 19:00 - 23:00   Preston South Rotary - Dining Room
Wed 25 Oct
 08:02 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 10:26   David Webster (Member)
 10:34   Ken Beattie (Member)
 10:42   Robert Robinson (Member)
 10:58   Ged Irvine (Member)
 11:06   Gary Gaynor (Member)
 11:14   Ian Robinson (Member)
 11:46   Graham Heaps (Member)
 12:34 - 13:22   Members Only (Reserved For Members)
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
Thu 26 Oct
 08:02 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 10:10   Ruth Burgess (Member)
 10:18   Margaret Young (Member)
 10:34   Pauline Spillane (Member)
 10:42   Barbara Worth (Member)
 10:50   Frances Swarbrick (Member)
 11:46   Roger Little (Member)
 11:54   John Parkinson (Member)
 12:02   Christopher Evans (Member)
 12:10   Francis Blundell (Member)
 12:18   John Beck (Member)
 12:34 - 13:22   Members Only (Reserved For Members)
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
 18:30 - 22:30   Howard Jackson - Small Lounge
Fri 27 Oct
 08:02 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:46   David Green (Member)
 10:26   Anthony Rose (Member)
 10:34   David Webster (Member)
 12:26   Mike Stones (Member)
 12:34 - 13:54   Members Only (Reserved For Members)
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
 18:30 - 23:00   Dave Benton - Dining Room
Sat 28 Oct
 07:50 - 14:22   Gents - Turkey Trot Team (4-4-4) NQ (Competition)
 14:42 - 17:46   Members Only (Reserved For Members)
 17:30 - 23:00   Vernon Cricket Club - Main Lounge (Dinner)
 17:30 - 23:00   Vernon Cricket Club - Dining Room
Sun 29 Oct
 07:30 - 07:54   Members Only (Reserved For Members)
 08:02 - 08:58   Gents Winter League (Competition)
 09:06 - 09:54   Members Only (Reserved For Members)
 10:02 - 10:34   Blue Anchor Golf Soc (Society)
 11:30 - 12:26   Ladies Alt Day Turkey Trot NQ (Competition)
 12:34 - 13:54   Members Only (Reserved For Members)
 16:34 - 16:42   Members Only (Reserved For Members)
Mon 30 Oct
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 10:18   Alan Ross (Member)
 10:26   Ken Beattie (Member)
 10:34   David Webster (Member)
 11:46   Roger Little (Member)
 11:54   Francis Blundell (Member)
 12:02   Christopher Evans (Member)
 12:10   John Parkinson (Member)
 12:18   John Beck (Member)
 12:34 - 13:22   Members Only (Reserved For Members)
 15:00 - 18:00   Funeral - Dining Room
 16:02 - 16:42   Members Only (Reserved For Members)
 19:00 - 21:00   Table Tennis Evening - Main Lounge
Tue 31 Oct
 07:30 - 08:18   Members Only (Reserved For Members)
 08:26 - 11:26   Ladies Turkey Trot NQ P (Competition)
 12:00 - 14:00   Rotary Club Dinner - Dining Room (Dinner)
 12:34 - 13:54   Members Only (Reserved For Members)
 16:34   Members Only (Reserved For Members)
 18:00 - 23:00   Ladies Trophy Night - Main Lounge


BRS Golf Online Booking Software   Online Booking Software provided by BRS Golf Systems