Penwortham Golf Club

Penwortham Golf Club - 1st Tee - Calendar - Apr 2019


Time Name
Mon 1 Apr
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:30   Frank Hogan (Member)
 09:38   Brian Valentine (Member)
 09:46   Neil Cameron (Member)
 10:02   Jackie Griffiths (Member)
 10:10   William Bartley (Visitor)
 10:26   Ken Beattie (Member)
 10:34   Alan Ross (Member)
 11:06   Lynn Smalley (Member)
 11:38   Christopher Evans (Member)
 11:46   Roger Little (Member)
 11:54   John Beck (Member)
 12:02   John Parkinson (Member)
 12:10   Francis Blundell (Member)
 12:18   Damian Mullen (Member)
 12:34 - 13:22   Members Only (Reserved For Members)
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
 18:00 - 23:00   Catenians - Dining Room (Dinner)
Tue 2 Apr
 07:30 - 08:50   Members Only (Reserved For Members)
 08:58 - 12:18   Ladies - Stableford TBC NQ (Competition)
 12:00 - 14:00   Rotary Club Dinner - Dining Room
 12:26   Tony Hereford (Member)
 12:34 - 13:54   Members Only (Reserved For Members)
 15:30   Mark Yates (Member)
 16:18 - 18:02   Ladies - Stableford TBC NQ (Competition)
Wed 3 Apr
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:38   Timothy.C Akroyd (Member)
 09:46   Neil Cameron (Member)
 09:54   Wesley Nuttall (Member)
 10:02   Nigel Metcalfe (Member)
 10:10   Lynn Smalley (Member)
 10:26   Ken Beattie (Member)
 10:34   Alan Ross (Member)
 10:42   David Webster (Member)
 10:50   Graham Roberts (Member)
 10:58   Ged Irvine (Member)
 11:06   Gary Gaynor (Member)
 11:14   Ian G Robinson (Member)
 11:38   David Benton (Member)
 11:46   Mark Helm (Member)
 12:34 - 13:22   Members Only (Reserved For Members)
 14:00 - 19:00   Todhunter funeral - Main Lounge
 14:00 - 19:00   Todhunter funeral - Dining Room
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
Thu 4 Apr
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:46   Ann Taylor (Member)
 09:54   Jackie Griffiths (Member)
 10:02   Shirley Blundell (Member)
 10:10   Pauline Spillane (Member)
 10:18   Ruth Burgess (Member)
 10:34   Ian Laraway (Member)
 10:42   Barbara Worth (Member)
 10:50   Margaret Young (Member)
 10:58   Jean Massheder (Member)
 11:38   Christopher Evans (Member)
 11:46   John Beck (Member)
 11:54   Roger Little (Member)
 12:02   John Parkinson (Member)
 12:10   Francis Blundell (Member)
 12:34 - 13:22   Members Only (Reserved For Members)
 13:30   Steve fraser
 16:02 - 18:02   Mixed Golf Sixes (Competition)
Fri 5 Apr
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:38   David Green (Member)
 09:46   Martin Rothwell (Member)
 09:54   Brian Valentine (Member)
 10:10   David Benton (Member)
 10:26   Anthony Rose (Member)
 10:34   David Webster (Member)
 10:58   Sue Green (Member)
 11:06   Tony Ellis
 11:14   Tony ellis
 12:10   David McCormick (Member)
 12:18   Jamie Waters (Member)
 12:26   Frank Hogan (Member)
 12:34 - 13:54   Members Only (Reserved For Members)
 14:02   James Beahan (Member)
 14:10   Michael McClorry (Visitor)
 15:54   Andrew Dillon (Member)
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
Sat 6 Apr
 07:30 - 07:38   No Play Permitted (Closed)
 07:46 - 15:46   Gents - Club Competition NQ (Competition)
 09:30 - 14:00   Jo LeFebour meeting - Dining Room (Conference)
 15:54 - 19:46   Members Only (Reserved For Members)
 17:30 - 23:00   CATENIANS - Main Lounge
Sun 7 Apr
 07:30 - 08:26   Members Only (Reserved For Members)
 08:34 - 09:30   Juniors - Dads Prize NQ (Competition)
 09:30 - 10:30   Irish Heritage GS - Main Lounge
 09:38 - 09:54   Members Only (Reserved For Members)
 10:00 - 11:00   Griffin Inn GS - Rear Lounge
 10:02   Marc Fazackerley (Member)
 10:10   James Beahan (Member)
 10:18   Lynn Smalley (Member)
 10:26 - 11:06   Irish Heritage Golf Society (Society)
 11:14 - 12:02   Griffin Inn Golf Society (Society)
 12:10   Gillian Jolleys (Member)
 12:18   Roger Pace (Member)
 12:26   Paul Briscoe (Member)
 12:30 - 19:00   Nash Christening - Main Lounge (Christening)
 12:34 - 13:54   Members Only (Reserved For Members)
 14:02   Ross Morrell (Member)
 14:10   Donna Brookes (Member)
 16:00 - 18:00   Griffin Inn GS - Dining Room
 16:34 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
Mon 8 Apr
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:30   Graham Waller (Member)
 09:38   Brian Valentine (Member)
 09:46   Neil Cameron (Member)
 09:54   Jackie Griffiths (Member)
 10:26   Ken Beattie (Member)
 10:34   Alan Ross (Member)
 10:42   Anthony Smith (Member)
 10:50 - 12:02   RVSL v Fleetwood (Team)
 12:00 - 17:30   Funeral - Main Lounge (Funeral)
 12:10   Christopher Evans (Member)
 12:18   John Parkinson (Member)
 12:26   Francis Blundell (Member)
 12:34 - 13:22   Members Only (Reserved For Members)
 14:34   Marie Cummings (Member)
 16:00 - 18:00   RVSL - Dining Room
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
Tue 9 Apr
 07:30 - 08:50   Members Only (Reserved For Members)
 08:58 - 12:18   Ladies - April Stableford Q (Competition)
 12:00 - 14:00   Rotary Club Dinner - Dining Room
 12:26   John Higham (Member)
 12:34 - 13:54   Members Only (Reserved For Members)
 15:46   Ricardo Gouveia (Member)
 16:18 - 18:02   Ladies - April Stableford Q (Competition)
Wed 10 Apr
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:30   Neil Cameron (Member)
 09:38   Brian Valentine (Member)
 09:46   Nigel Metcalfe (Member)
 09:54   GolfNow Booking (Visitor)
 10:26   Robert Robinson (Member)
 10:34   Ken Beattie (Member)
 10:42   David Webster (Member)
 10:58   Ged Irvine (Member)
 11:06   Michael Peter Heywood (Member)
 11:14   Ian G Robinson (Member)
 12:02   Lynn Smalley (Member)
 12:34 - 13:22   Members Only (Reserved For Members)
 13:30   Peter Blundell (Member)
 14:34   Peter Todhunter (Member)
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
 19:00 - 21:30   Hillside Marshals Meeting - Dining Room (Evening Meeting)
Thu 11 Apr
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:00 - 13:30   Avensure seminar - Dining Room (Morning Meeting)
 09:30   Chris Davis (Visitor)
 09:38   Ann Taylor (Member)
 09:54   Jackie Griffiths (Member)
 10:10   Pauline Spillane (Member)
 10:18   Ruth Burgess (Member)
 10:26   Gillian Jolleys (Member)
 10:34   Shirley Blundell (Member)
 10:42   Barbara Worth (Member)
 10:50   Jean Massheder (Member)
 10:58   Doreen Relph (Member)
 11:22   James Eastham (Member)
 11:46   John Beck (Member)
 11:54   Roger Little (Member)
 12:02   Christopher Evans (Member)
 12:10   Francis Blundell (Member)
 12:18   John Parkinson (Member)
 12:34 - 13:22   Members Only (Reserved For Members)
 13:30   Vera Little (Member)
 14:02   Michael Ainsworth (Member)
 15:38   Craig Farmer (Member)
 15:54   Andrew Dillon (Member)
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
Fri 12 Apr
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:30   Brian Valentine (Member)
 09:38   David Green (Member)
 09:46   PAUL TINGLE (Visitor)
 09:54   Frank Hogan (Member)
 10:02 - 10:10   Phil Kerr (Visitor)
 10:18   David Benton (Member)
 10:26   David Webster (Member)
 10:34   Ken Beattie (Member)
 10:42   Robert Robinson (Member)
 11:22   David McCormick (Member)
 11:30   Jamie Waters (Member)
 11:46   Mark Hughes (Member)
 11:54   Ian R Robinson (Member)
 12:02   GolfNow Booking (Visitor)
 12:26   Andrew Heginbotham (Member)
 12:34 - 13:54   Members Only (Reserved For Members)
 14:02   James Beahan (Member)
 14:10   June E Butler (Member)
 15:46 - 17:30   Tee closed (Competition)
 17:38 - 20:02   Masters Shotgun (Competition)
Sat 13 Apr
 07:30 - 07:38   No Play Permitted (Closed)
 07:46 - 16:02   Gents - Sat Lads Comp NQ (Competition)
 16:10 - 20:02   Members Only (Reserved For Members)
 18:00 - 23:00   Sat Lads Meal - Main Lounge
 18:00 - 23:00   Sat Lads Meal - Dining Room
Sun 14 Apr
 07:30 - 08:26   Members Only (Reserved For Members)
 08:34 - 09:30   Juniors - Jack Leyland Trophy Q (Competition)
 09:38 - 09:54   Members Only (Reserved For Members)
 10:02 - 12:02   Mixed Entry Stableford NQ (Competition)
 12:10   Lynn Smalley (Member)
 12:34 - 13:54   Members Only (Reserved For Members)
 14:26   Adam Roberts (Member)
 16:34 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
Mon 15 Apr
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:00 - 10:00   Springfield GS - Main Lounge
 09:30   Pauline Briscoe (Competition)
 09:38   GolfNow Booking (Visitor)
 09:46   Jackie Griffiths (Member)
 09:54   Pauline Briscoe (Member)
 10:02 - 10:26   Springfields GS (Society)
 10:34   Alan Ross (Member)
 10:42   Ken Beattie (Member)
 10:50   David Webster (Member)
 11:00 - 12:30   Lancs Constab Retired Members AGM - Dining Room (Morning Meeting)
 11:06   Ross Morrell (Member)
 11:30   Duncan Williams (Member)
 11:46   John Beck (Member)
 11:54   John Parkinson (Member)
 12:02   Christopher Evans (Member)
 12:10   Roger Little (Member)
 12:18   Francis Blundell (Member)
 12:34 - 13:22   Members Only (Reserved For Members)
 13:30 - 14:02   Lancashire Constabulary Retired members (Society)
 14:34   Paul Blake (Member)
 15:30 - 18:00   Springfield GS - Dining Room
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
 18:00 - 23:00   Penwortham Bridge Club - Main Lounge
 18:00 - 23:00   Penwortham Bridge Club - Dining Room
 18:02 - 18:34   Junior Scratch Chuck In (Team)
Tue 16 Apr
 07:30 - 08:50   Members Only (Reserved For Members)
 08:58 - 11:18   Ladies - Scott Leggatt(Foursomes) NQ (Competition)
 09:00 - 13:00   H&S presentation Joe Heaney - Small Lounge
 11:28   Ladies - 9hole NQ A.Knowles (Competition)
 11:38 - 12:18   Ladies - Scott Leggatt(Foursomes) NQ (Competition)
 12:00 - 14:00   Rotary Club Dinner - Dining Room
 12:26   John Higham (Member)
 12:34 - 13:54   Members Only (Reserved For Members)
 14:02   Lynn Smalley (Member)
 14:10   Mark Yates (Member)
 14:18   Mark Povah (Member)
 14:26   Finlay Anderson (Member)
 14:34   James Beahan (Member)
 16:18 - 18:08   Ladies - Scott Leggatt(Foursomes) NQ (Competition)
Wed 17 Apr
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:30   Mark Yates (Member)
 09:38   Timothy.C Akroyd (Member)
 09:46   Neil Cameron (Member)
 09:54   Ken Parkinson (Member)
 10:26   David Webster (Member)
 10:34   Robert Robinson (Member)
 10:42   Ken Beattie (Member)
 10:58   Ged Irvine (Member)
 11:06   Gary Gaynor (Member)
 11:14   Ian G Robinson (Member)
 11:30   George Littler (Member)
 11:38   Mark Hughes (Member)
 11:46   Susan McNulty (Member)
 12:00 - 16:30   Anforth Funeral - Main Lounge (Funeral)
 12:10   Howard Moorby (Member)
 12:18   Alec Barnish (Member)
 12:26   Kevin Whish (Member)
 12:34 - 13:22   Members Only (Reserved For Members)
 13:30   James Billington (Member)
 14:34   Howard Little (Member)
 14:58   John Dunn (Member)
 15:30   Jeff Couperthwaite (Member)
 15:54   Chris McCartney (Member)
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
Thu 18 Apr
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:30   Tony Hereford (Member)
 09:38   Richard Fraser
 09:46   Stephen James Stringfellow (Member)
 09:54   Jackie Griffiths (Member)
 10:02   David Kirby (Visitor)
 10:10   Pauline Spillane (Member)
 10:18   Kate Morritt (Member)
 10:26   Ruth Burgess (Member)
 10:34   Anthony Smith (Member)
 10:42   Barbara Worth (Member)
 10:50   Patricia Green (Member)
 10:58   Jean Massheder (Member)
 11:30 - 15:30   Sth Ribble Probus Club - Dining Room (Conference Lunch)
 11:30   David Mathers (Member)
 11:46   Roger Little (Member)
 11:54   Christopher Evans (Member)
 12:02   John Beck (Member)
 12:10   John Parkinson (Member)
 12:18   Francis Blundell (Member)
 12:34 - 13:22   Members Only (Reserved For Members)
 13:30   Kenny Cummings (Member)
 13:38   Margaret Peebles (Member)
 13:54   Sandra Hall (Member)
 14:02   John P Harrison (Member)
 14:10   Michael Ainsworth (Member)
 14:18   Caroline Stephen (Member)
 14:58   Damian Fitchett (Member)
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
Fri 19 Apr
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:30   Philip Allen (Member)
 09:38   Timothy.C Akroyd (Member)
 09:46   Eric Billing (Member)
 09:54   Martin Rothwell (Member)
 10:02   Ken Jones (Member)
 10:10   Anthony Rose (Member)
 10:18   David Webster (Member)
 10:26   Ken Beattie (Member)
 10:34   Gary Gaynor (Member)
 10:42   Michael Peter Heywood (Member)
 10:50   Richard Kaczalski (Member)
 10:58   Ged Irvine (Member)
 11:06 - 12:50   Mixed Reverse waltz (Competition)
 12:58 - 13:54   Members Only (Reserved For Members)
 14:02   Robert Roberts (Member)
 14:10   Richard Jenkins (Visitor)
 14:18   David Wilkinson (Member)
 14:26   Alan Nuttall (Member)
 14:34   Carl Smith (Member)
 14:42   Sean Fisher (Member)
 14:50   Mark Yates (Member)
 14:58   Philip M Beere (Member)
 15:06   Phil Thomas (Member)
 15:14   John Shuttleworth (Member)
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
Sat 20 Apr
 07:30 - 16:18   Gents - Club Competition NQ (Competition)
 16:26 - 20:18   Members Only (Reserved For Members)
 18:00 - 23:00   St George's Night - Main Lounge
 18:00 - 23:00   St George's Night - Dining Room
Sun 21 Apr
 07:30 - 08:26   Members Only (Reserved For Members)
 08:34 - 09:30   Juniors - Tee Timers Prize (Competition)
 09:30 - 10:30   Bispham Old Boys GS - Dining Room
 09:38 - 09:54   Members Only (Reserved For Members)
 10:02   Margaret Jones (Member)
 10:10   Kevin Smalley (Member)
 10:18   Marc Fazackerley (Member)
 10:26 - 11:06   Bisbham Old Boys Golf Society (Society)
 11:22   Pauline Spillane (Member)
 11:30   George Littler (Member)
 11:38   Martin Rothwell (Member)
 11:46   Peter Jolleys (Member)
 11:54   Christine Richardson (Member)
 12:00 - 19:00   Christening - Main Lounge (Christening)
 12:00 - 19:00   Christening - Dining Room
 12:02   Karen Snape (Member)
 12:18   Rachel Rayton (Member)
 12:26   Shirley Blundell (Member)
 12:34 - 13:54   Members Only (Reserved For Members)
 14:10   Charlie ward/rose bowl
 15:54   Andrew Dillon (Member)
 16:34 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
Mon 22 Apr
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:30   John Davis (Member)
 09:38   Timothy.C Akroyd (Member)
 09:46   Stephen Dawson (Member)
 09:54   Jackie Griffiths (Member)
 10:02   Neil Cameron (Member)
 10:10   Kristian Warham (Visitor)
 10:18   Elizabeth Pace (Member)
 10:26   Alan Ross (Member)
 10:34   Ken Beattie (Member)
 10:42   David Webster (Member)
 10:50   Robert Woodcock (Member)
 10:58   Philip Allen (Member)
 11:14   Peter Jolleys (Member)
 11:22   Stephen Carr (Member)
 11:30   Dave Tallentire (Member)
 11:46   John Parkinson (Member)
 11:54   John Beck (Member)
 12:02   Christopher Evans (Member)
 12:10   Roger Little (Member)
 12:18   Francis Blundell (Member)
 12:26   James Billington (Member)
 12:34 - 13:22   Members Only (Reserved For Members)
 13:30   Vera Little (Member)
 13:38   Jason renton
 13:54   Philip Beere (Member)
 14:02   Michael Ainsworth (Member)
 14:10   Russ Green (Member)
 14:26   Paul Johnston (Member)
 14:42   Anthony Seed (Member)
 14:58   Howard Moorby (Member)
 15:06   William Dodd (Member)
 15:22   Christine Hyde (Member)
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
 18:02 - 18:34   Junior Scratch Chuck In (Team)
 19:30 - 22:00   Catenians - Small Lounge
Tue 23 Apr
 07:30 - 08:50   Members Only (Reserved For Members)
 08:58 - 12:18   Ladies - April EG Medal QT (Competition)
 12:26   David Nix (Member)
 12:30 - 13:30   STRI lunch - Dining Room
 12:34 - 13:54   Members Only (Reserved For Members)
 14:02   Ian G Robinson (Member)
 14:10   Lynn Smalley (Member)
 14:18   Jim Capstick (Visitor)
 14:42   Paul Donnelly (Member)
 15:06   Carl Alker (Member)
 15:54   Andrew Heginbotham (Member)
 16:18 - 18:02   Ladies - April EG Medal QT (Competition)
 18:10   Steven Richard Fraser
Wed 24 Apr
 07:30 - 08:26   No Play Permitted (Closed)
 08:34 - 12:02   Gents - Midweek Stableford NQ (Competition)
 12:10 - 12:50   Members Only (Reserved For Members)
 12:58 - 16:18   Gents - Midweek Stableford NQ (Competition)
 16:26   Gents Midweek Stableford (Competition)
 16:34 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
Thu 25 Apr
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:30   David Waddington (Member)
 09:38   Ann Taylor (Member)
 09:46   Neil Cameron (Member)
 10:10   Sheila E Chapas (Member)
 10:18   Christine Bailey (Member)
 10:26   Ruth Burgess (Member)
 10:42   Barbara Worth (Member)
 10:50   Patricia Green (Member)
 10:58   Jean Massheder (Member)
 11:06   Tony Hereford (Member)
 11:46   John Parkinson (Member)
 11:54   Roger Little (Member)
 12:02   Francis Blundell (Member)
 12:10   John Beck (Member)
 12:18   Christopher Evans (Member)
 12:26 - 13:22   Members Only (Reserved For Members)
 13:38   Andrew Bond (Member)
 15:54   Gillian Bennett (Member)
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
Fri 26 Apr
 07:30 - 09:22   Members Only (Reserved For Members)
 09:38   David Green (Member)
 09:46   Brian Valentine (Member)
 09:54   Alexander Meek (Visitor)
 10:02   Sue Green (Member)
 10:10   Margaret Jones (Member)
 10:26   Anthony Rose (Member)
 10:34   David Webster (Member)
 10:42   Ken Beattie (Member)
 12:18   Jack Gilbert (Visitor)
 12:26   Frank Hogan (Member)
 12:34 - 13:54   Members Only (Reserved For Members)
 14:10   Francis Blundell (Member)
 14:26   Martin Rothwell (Member)
 14:58   Andrew Dillon (Member)
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
 18:00 - 23:00   Tapas and Wine Tasting evening - Main Lounge
 18:00 - 23:00   Tapas and Wine Tasting evening - Dining Room
Sat 27 Apr
 07:30 - 07:40   No Play Permitted (Closed)
 07:50 - 16:30   Gents - Winter League 4BBB NQ (Competition)
 16:34 - 20:26   Members Only (Reserved For Members)
Sun 28 Apr
 07:30 - 16:26   Rosebowl (Open Competition)
 08:00 - 21:00   Rosebowl - Main Lounge
 16:34 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
Mon 29 Apr
 07:30 - 09:14   Members Only (Reserved For Members)
 09:22 - 11:46   RVSL Curtainraiser (Team)
 11:54   Ken Beattie (Member)
 12:02   Alan Ross (Member)
 12:10   Christopher Evans (Member)
 12:18   John Beck (Member)
 12:26   John Parkinson (Member)
 12:34 - 13:22   Members Only (Reserved For Members)
 13:30   Lynn Smalley (Member)
 15:30   Keith Parker (Member)
 16:00 - 18:00   RVSL Curtainraiser - Dining Room
 16:02 - 17:30   Members Only (Reserved For Members)
 18:02 - 18:34   Junior Scratch Chuck In (Team)
Tue 30 Apr
 07:30 - 08:50   Members Only (Reserved For Members)
 08:58 - 12:18   Ladies - Extra April Stableford Q (Competition)
 12:00 - 14:00   Rotary Club Dinner - Dining Room
 12:34 - 13:54   Members Only (Reserved For Members)
 16:18 - 18:02   Ladies - Extra April Stableford Q (Competition)


BRS Golf Online Booking Software   Online Booking Software provided by BRS Golf Systems